Війна і мир Толстого – короткий зміст по главах: яка дата написання, Пєр Безухов і Наташа Ростова

Роман «Війна і мир» — це одне із самих грандіозних творінь світової літератури. Подвійність закладена вже в назві твору, воно є своєрідним натяком на те, про що ця епопея. У кожної анотації до книги «Війна і мир» можна прочитати, що в ній події з мирного життя чергуються з батальними сценами.

Складається роман з 4 томів і епілогу. Для справжніх любителів російської літератури важливо не те, скільки томів у романі, а ті смисли, які були закладені в безсмертної епопеї. Лев Миколайович писав протягом семи років «Війну і мир». Дата написання роману – період з 1863 по 1869 роки. Відомо, що він переписував його 8 разів, причому деякі з епізодів були перероблені до 26 разів. Така коротка анотація до книги. Тепер приступимо до змісту.

Перший том

У даному розділі описуються наступні події:

 1. Світський раут у Шерер.
 2. Вмирає старий Безухов.
 3. П’єр виявляється спадкоємцем стану.
 4. Весілля Безухова і Елен.
 5. Військові дії Росії (в союзництво з Австрією) проти наполеонівської армії.

Короткий зміст I тома

Кожен знає дату написання «Війни і миру» — це 1869 рік. На той момент епопея стала однією з найбільш популярних, вона була оцінена і в літературних колах. У першій главі письменник знайомить нас з головними персонажами – П’єром і князем Болконским. Князь планує відправитися на війну. П’єру доводиться переїхати до Москви. Також автор знайомить нас з ще одним персонажем «Війни і миру». Ганна Михайлівна – це фігура, яка грає в розвитку подій важливу роль.

Увага! Будучи вихованим далеко від Росії, П’єр схиляється перед ідеями Наполеона. Лестощі П’єр сприймає як знак любові, він практично нічого не розуміє в житті.

Хвороба старого Безухова

У VII розділі першої частини Ганна Михайлівна повідомляє, що старий граф Безухов хворий і практично знаходиться при смерті. Хвороба графа Безухова прогресує, і він складає заповіт.

Разом з Ганною Михайлівною П’єр відправляється до вмираючого батька. Про його смерть повідомляє П’єру Ганна Михайлівна.

Спадкоємці безуспішно намагаються викрасти портфель з заповітом, згідно з яким усі стан повинен отримати П’єр. Їх не дуже хвилює хвороба графа Безухова, для них головне – можливість отримати гроші.

Несподіваним поворотом подій триває початок роману «Війна і мир». Ганна Михайлівна, один з найбільш яскравих другорядних персонажів, заважає підступним планам. Вона не дає поцупити портфель, і П’єр отримує спадщину. Він стає вхожий до багатьох будинку вищого суспільства і одружився на прекрасній Елен. Болконський йде на війну.

Боягузтво Миколи

Сцени мирного життя чергуються з військовими в романі «Війна і мир». Короткий зміст по главам знайомить читача з подальшим розвитком подій. Микола Ростов живе разом з Василем Денисовим. Як-то раз в останнього був вкрадений гаманець. Микола дізнався, що це справа рук Телянина. Проте цей вчинок кинув тінь на весь полк, і Ростова змушують відмовитися від звинувачень і вибачитися. Микола не вибачається, але забирає своє звинувачення тому. Ростов виявляється поранений, і, бачачи наближення ворогів, біжить. Однак у подальшому він перебріхує історію свого бою, каже, що «рубав направо і наліво».

Тому закінчується пораненням князя Болконського. Впавши на полі бою, він дивиться, як по величезному блакитному небу пливуть хмари. Всі ті мрії, що чарували князя раніше, тепер здаються йому нікчемними.

Увага! Борис Друбецкой (іноді його прізвище плутають з «Трубецьким») – це син Ганни Михайлівни. Через матір він доводиться родичем Ростовим. Борис відчував ніжні почуття до Наталки. Борис Трубецькой в «Війні і світі» — гордий, амбітний персонаж. Він з ранніх років мріє про велику кар’єру. Через князя Василя Ганна Михайлівна зуміла виклопотати йому місце в гвардії.

Тому другий

Події цього тому коротко:

 1. Дуель Безухова і Долохова.
 2. Микола програє гроші Долохову.
 3. Описується любовний зв’язок Наташі і князя.
 4. Анатоль хоче вкрасти Наташу, але його брехня розкривається.
 5. Розрив дівчата з Болконским.

Подальші події

У другому томі сюжет роману триває приїздом Миколи додому на час відпустки. Його приймають як справжнього героя. Микола зближується з Долоховым.

Останній робить пропозицію руки і серця Соні, але отримує відмову. Долохов, бажаючи помститися Ростову, обігрує його на велику суму грошей.

Старий Болконський отримує новину про смерть сина, проте також в листі написано, що він може бути живий. Адже Андрій не був знайдений серед поранених.

Терзання П’єра з приводу невірності своєї дружини Елен продовжують сюжет «Війни і миру». Коротко описуючи розвиток подій, можна згадати про те, що мучений сумнівами П’єр викликає на дуель Долохова. П’єр стає членом масонської ложі і переживає захват від тієї істини, яка просветлила його розум. Повернувшись, П’єр відвідує свого друга, Болконського. Спілкування з молодою людиною надає князю сил.

Микола Ростов, відвідуючи пораненого Денисова, уражається увазі страждають бійців в лазареті, запаху гниття. Також його вражає і те, що з французами спілкується Борис Трубецькой. Так у романі «Війна і мир» Толстой показує безглуздість війни і того жаху, який вона несе.

Наташа і Болконський

Князь Андрій захоплюється державним діячем Сперанським – так триває сюжет «Війни і миру». Коротко події описуються так: П’єр в цей час розчаровується в масонстві і в цілому примирюється з Елен (принаймні, зовні). Князь Андрій вирушає до Ростовим, чує захоплений розмова Наташі.

Граф Ростов разом з Наташею відправляються в гості до Болконским, однак ті не надають їм розташування. Наташі це дуже неприємно. В театрі вона знайомиться з Анатолем, сином Карагина. Він хоче вкрасти її потай від усіх (Анатоль до цього часу вже одружений, але не поспішає про це поширюватися).

Але його планам не судилося збутися – брехні про Анатоля дізнається Соня, і викрадення зривається. Болконський дізнається про відмову Наташі, про її інтрижках з Анатолем і повертає всі ті листи, які вона йому колись писала. Несподівано для себе самого П’єр визнається в ніжних почуттях до Ростової. Вже на цьому етапі можна зробити припущення, чим закінчиться роман «Війна і світ» — а саме, з ким же чекає Наташу Ростову щасливе життя.

Третій том

Події цього тому:

 1. Наташа знаходить спокій в релігії.
 2. П’єр відправляється на поле бою.
 3. Болконський отримує поранення.
 4. Кутузов відступає, французи займають Москви.
 5. Наташа Ростова доглядає за пораненим князем, їх почуття знову оживають.

У червні 1812 року починаються воєнні дії. Імператор посилає до Наполеону свого ад’ютанта за прізвищем Балашев, однак йому не роблять честі, доводиться чекати 4 дні. Болконський хоче викликати на дуель Курагина.

Ростовы в цей час живуть у Москві. Наташа дуже погано себе почуває, але 12 липня сім’я вирушає до церкви. На її душевний стан благотворно діє молитва, дівчина заспокоюється.

Військові дії

У Смоленську починається обстріл, а потім і пожежа. Поки ще ніхто не думає про те, як закінчиться війна. Старий Болконський вмирає. Кутузов пропонує Андрію залишатися служити при штабі, але він просить залишити його в складі полку.

П’єр Безухов потрапляє під арешт. До того як стати полоненим, їм відбувається чимало шляхетних вчинків.

Він рятує дівчинку з пожежі, захищає вірмен – все це говорить про те, що П’єр щиро хоче допомагати людям. Насправді, уважний читач роману побачить, що Безухов дістає дитини з-під лавки.

П’єр Безухов, який рятує дівчинку з пожежі – трохи невірне формулювання. Уважно читаючи текст, не можна сказати, що П’єр дійсно рятує дівчинку з пожежі, хоча він, безсумнівно, робить шляхетний вчинок.

Кутузов впевнений: результат битви визначає дух війська. Після битви армія Кутузова направляється до Филям. До Москви набирає французьке військо. Наполеону доповідають: місто порожній. Незадовго до цього Ростовы збираються їхати. Наташа доглядає за отримали поранення Болконским.

Увага! Саме навколо Наталки концентруються основні ідеї Л. Н. Толстого про моральність, автор наділяє дівчину надзвичайною етичною силою. Наташа втрачає близьких людей, однак не ламається духовно.

Тому четвертий

Основні події:

 1. П’єр опиняється в полоні.
 2. Болконський вмирає.
 3. Наполеон рухається у напрямку до Смоленська.
 4. Петя гине.
 5. П’єр звільнений.
 6. Він зізнається в ніжних почуттях до Ростової.

П’єр у полоні

Микола їде до Воронежа, де зустрічає сестру Болконського, Мар’ю. Андрій вмирає. П’єр Безухов потрапляє в полон, його повинен допитати відомий своєю жорстокістю маршал по прізвища Даву.

Однак П’єр зустрічається з Даву очима, і це рятує його – вони обидва відчувають, що є братами по духу. Французи розстрілюють п’ятьох полонених, Безухова ж відводять в барак.

Денисов нападає разом з Долоховым на ворожий транспорт, в якому утримуються військовополонені. Серед них – П’єр. Петя Ростов гине. Після свого порятунку П’єр знаходиться в Орлі – на стан здоров’я позначаються позбавлення. Безухов говорить з Марією про те, чи можливо його щастя з Наташею. У неї також прокидаються світлі почуття до П’єру.

Епілог

Ми розглянули короткий зміст роману «Війна і мир». Скільки томів у книзі? У «Війні і світі» 4 томи, але епопея доповнено і епілогом. В ньому читач має можливість дізнатися про двох весіллях – П’єра і Наташі, а також Миколи і Марії. Взимку 1820 року Наташа приїжджає в гості разом з дітьми до брата. Між П’єром, Денисовим і Миколою відбувається розмова, П’єр говорить про необхідність змін.

Синові Болконського, Николеньке, сниться, що він веде величезне військо. Епілог знайомить читача з подальшим життям героїв, дає дізнатися, чим закінчилися незвичайні події, які відбувалися на сторінках безсмертного твору Льва Миколайовича Толстого, автора книги «Війна і мир».

Короткий зміст томів «Війна і мир»

Читаємо швидко — «Війна і мир» за півгодини

Висновок

Епопея Толстого була сприйнята як шедевр світової літературної спадщини. Голсуори називав твір кращим, яке коли-небудь було написано. Роман є підсумком духовних пошуків Толстого, його бажання відшукати істину і сенс життя.