«Бергамот і Гераська» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата заснування: 1898.

Жанр: оповідання.

Тема: співчуття до ближнього.

Ідея: навіть в самому непритомному людині може прокинутися жалість.

Проблематика. Взаємовідносини між забезпеченими і обділеними долею людьми.

Основні герої: Іван Акиндиныч Бергамотов, Гараська (Герасим Андрійович).

Сюжет. В Орлі в районі Пушкарной вулиці служить городовим Іван Акиндиныч Бергамотов, якого за очі кличуть Баргамот. Ця людина володіє великою фізичною силою. Але духовний світ Баргамота вкрай обмежений. Для городового головне значення має належне виконання службової інструкції. Люди, які стоять вище нього на соціальних сходах, презирливо називають Баргамота “шматком м’яса”. Але у “гармашів” городовий користується незаперечним авторитетом. Жителі Пушкарной вулиці проводять час у п’яних бійках. Баргамот може легко приборкати будь-якого буяна і відправити його у відділок. У сімейному колі Іван Акиндиныч суворий. Він любить займатися господарством і навіть не підозрює, що знаходиться під впливом своєї зовні тихій і спокійній дружини Марії.

Ввечері напередодні Великодня Баргамот стоїть на чергуванні. Навіть у його байдужої душі виникає відчуття свята. Він із заздрістю дивиться на що проходять в церкву людей і передчуває повернення додому. В його уяві виникають святкові паски і фарбовані яйця. Баргамот з ніжністю думає про приготованому для свого сина Івасика подарунку – мармуровому яєчку. Він намагається забути про те, що завтра вулиця наповниться п’яними, і йому доведеться багато працювати.

Раптово роздуми Баргамота перериваються підозрілими звуками, які може видавати тільки п’яний чоловік. Іван Акиндиныч дивується, хто це міг напитися напередодні свята. Його погляду постає своєрідний символ Пушкарной вулиці – Гараська. Ця людина приносить городовому найбільше неприємностей. Він постійно п’яний. На відміну від усіх “гармашів” Гараську неможливо заспокоїти. Він здатний вилаяти будь-якої людини. Численні побої не роблять на нього ніякого враження. Ніхто не знає, чим він живе. Гараську підозрюють у крадіжці, але він ще ніколи не потрапляв на гарячому.

Роздратований Іван Акиндиныч після короткої розмови рішуче вистачає Гараську за комір і тягне його у відділок. Замість звичайної лайки п’яниця звертається до городовому з дивними питаннями з приводу свята. Слова про Христове Воскресеньи зупиняють Баргамота. Він випускає Гараську з рук, і той негайно падає. П’яниця починає вити. З’ясовується, що розбилося яйце, яким Гараська хотів похристосуватися з Баргамотом.

Це неприємна подія дуже сильно діє на суворого городового. Він навіть починає відчувати свою спорідненість з цим опустившимся людиною. Баргамот не звертає уваги на лайку Гараськи і намагається його заспокоїти.

Нарешті, розгублений Іван Акиндиныч приймає незвичайне рішення і кличе Гараську до себе додому. Здивовані обидва. Баргамот тягне п’яницю і виправдовується перед ним за свою строгість і суворість. А Гараська не може повірити, що мета їхньої подорожі – будинок городового.

Ще більше здивована Мар’я при вигляді незвичайного гостя. Однак, жіночим чуттям вона швидко розуміє, що потрібно робити. Дружина городового саджає збентеженого Гараську за стіл і ставить перед ним повну тарілку. У звиклого до вуличної бруду і объедкам п’яниці, можливо, вперше в житті прокидається совість. Йому соромно за свій зовнішній вигляд і незграбність. Баргамот теж збентежений. Він навіть відкладає очікуваний радісний момент – подарунок для сина.

Кмітлива Марія намагається згладити незручність ситуації. Вона не звертає уваги на брудні руки п’янички, на те, що він весь час проливає щі на чисту скатертину. Мар’я тільки приказує: “Їжте, їжте… Герасим…”. Не знаючи по батькові, вона запитує про це у Гараськи. Отримавши відповідь, Мар’я спокійно і поважно вимовляє: “Їжте, Герасим Андрійович”.

Це фраза виробляє несподіваний ефект. Герасим Андрійович кидає ложку і опускає голову на стіл, починаючи знову вити. Гості на чолі з Баргамотом вражені новою витівкою Гараськи. Плачущий Герасим Андрійович крізь сльози дещо пояснює, що вперше в житті до нього звернулися по батькові.

Відгук про твір. Короткий розповідь Л. Андрєєва був дуже високо оцінений сучасниками. Зіткнення влади в особі городового з покидьками суспільства незмінно закінчувалося побиттям і в супроводі ділянку. Городовий вважався грізною і невблаганною силою. Яка пробудилася в душі Баргамота жалість – прояв його людяності. Завдяки їй вперше зміг відчути себе людиною і Гараська.