Основний конфлікт розповіді Шукшина «Зрізав»

«Зрізав» – це розповідь Шукшина, в якому основний конфлікт відбувається між двох сторін, Гліба Капустіна працює на пилорамі і кандидата наук Костянтина Журавльова. Але із-за чого сталася сварка? Що не поділили між собою дорослі люди?

Гліб Капустін навмисно прийшов в будинок, де у матері гостював Журавльов з сім’єю. Чоловік, у супроводі групи хлопців, був з самого початку «викрити» кандидата, викривши його в неосвіченості, безграмотності і може навіть дурниці. Гліб по максимуму постарався «зачепити за живе» Журавльова, щоб той зрозумів, як хвалитися своїми досягненнями перед іншими.

Потрібно зауважити, що кандидат, ні його дружина, ніколи й не думали за рахунок своєї посади принижувати інших. Вони були доброчесними, чесними, відкритими і грамотними. Та й до того ж виявилися зовсім не філософами, як до останнього думав Капустін, а філологами. Різниця очевидна. Але для далекого від цієї теми Гліба, її як потім з’ясувалося, і зовсім не виявилося. Він розвів демагогію, наговорив багато неприємних речей, зробив не доречні зауваження подружжю і задоволений пішов додому.

Але на цьому конфлікт не закінчений. Капустін і далі буде «зрізати» видатних людей, заїхали на свою біду до родичів у село погостювати. А місцеві чоловіки і надалі будуть чекати його «бравого» слівця. Адже Гліб для них є певним «месником». Він висловлював загальне невдоволення, заздрість, озлобленість і дурість. Це була в прямому сенсі холодна війна між тими, хто все життя прожив у селі, і тими, кому вдалося виїхати і добре влаштуватися в місті.

Капустін в цьому випадку, все ж виступає, як основний агресор. Він провокує співрозмовника, намагаючись показати його слабкості, не замислюючись при цьому, як сам виглядає з боку. У читача створюється враження, що це і є єдина розвага в житті Капустіна.

Чоловік намагається мірятися силами з тими, з тим, хто часто у багато разів розумніші його. Як показує випадок з сім’єю Журавлевых, для чоловіка не важливий підлогу опонента, особисті якості чи заслуги. Він готовий стояти на своєму, навіть якщо буде знати, що абсолютно не правий.

Швидше за все, це все тому, що головний конфлікт відбувається в голові у Капустіна. Він перебуває у постійному порівнянні себе з оточуючими. Чоловік розумів, що багато в чому «програє» навіть кандидату. Тому його розбирає злість, причому на самого себе.

За життя, він не звик чогось добиватися. Та робота, яка у нього зараз є, це межа його можливостей. Мислить чоловік вузько, але сам цього не розуміє. Всю свою «начитаність» він придбав, вивчаючи газети після робочого дня.

І все ж він і оточуючі його люди вважають його розумним. Адже вони не знають, що сам Гліб, у останніх дебатах» з Журавльовим, ледь не опинився «зрізаним». Нагрубивши господарям, він поспішив сховатися. І хоч ще довго згадував цей випадок серед знайомих, можливо для себе, він все ж зробив певні висновки.

Журавльовим стало зрозуміло, що з себе представляє «непроханий гість». Однак, подружжя так і не змогли зрозуміти, чим заслужили таку порцію негативу від оточуючих.