Аналіз вірша Клюєва «Різдво хати»

Російський поет Микола Олексійович Клюєв був вихідцем із простої сільської родини. Він народився і виріс на півночі нашої неосяжної батьківщини. З малих років поет пізнав всю силу і красу дикої природи, простоту і самобутність російської людини. В роду Миколи Олексійовича були старообрядці. Всі ці факти, в кінцевому підсумку, і сформували світогляд молодого поета.

Центральним образом творчості Миколи Олексійовича Клюєва стала російська хата. Хата, не як просте сільське житло, а як колиска життя.

Вірш «Різдво хати» було написано Клюєвим напередодні Великої Жовтневої революції. Центральним чином даної роботи став «крепкогрудый тесляр». Поет змалював його за роботою. Головний герой працював над будівництвом будинку. Варто відзначити, що Клюєв наділяє будівництво життям, порівнюючи її з «хатою-молодичкою». Тесля будує не просте житло, він будує своє майбутнє, виводячи кожну деталь, працюючи над кожною зарубкой.

У вірші «Різдво хати» Микола Олексійович використовує старовинний діалект «захватисты кокоры», «тесовый шоломок», «сукрест», «крапица», що надає твору особливий шарм і таїнство світобудови.

Крім того, поет оспівує скромність і працьовитість російської людини. Так, тесляр «на слова повільний і скупий». Він не звик хвалитись на словах, його вихваляють вчинки – «розповідь піде про червоному древоделе».

Своїм віршем «Різдво хати» Микола Клюєв віддав данину руським традиціям, російського зодчества, простому російському людині і, звичайно ж, російській хаті, як колиски життя.