Золота пора дитинства

Дитинство прийнято вважати золотою добою, тому що маленька людина ще чистим серцем, він готовий всіх любити, він не знає турбот і труднощів дорослого світу. Дитина оточена любов’ю дорослих, відчуває себе захищеним, його радості гострі, яскраві враження. Так повинно бути. Дитинство має бути радісним, воно накладає відбиток на все життя, визначає характер і світовідчуття. Гірке, важке дитинство, як правило, залишає шрам на серці, вселяє в нього образу на весь світ.

До теми дитинства зверталися багато письменники. Героями їх творів ставали діти з особливостями їх світосприйняття і поведінки. На контрастах дитинства повість побудована В. Р. Короленка «У дурному суспільстві». З одного боку болюча, приречена на смерть Маруся і Валек, вимушений красти, щоб не померти від голоду, з іншого — квітуча Соня і не знає потреби Вася, діти судді. У двох останніх у сім’ї теж не всі радісно (вдовствующий похмурий батько), але асоціальну становище таких дітей, як Маруся і Валек, просто виключає надії на їх гідне людське майбутнє. І так не повинно бути. Це вина байдужих дорослих, в першу чергу. Немає сенсу звинувачувати тільки держава, воно ніколи не буває ідеальним. Конкретні дорослі бачили голодного, обдертого хлопчака, і ніхто не спробував про нього подбати. Тільки Тыбурций, теж бездомний бродяга, взяв під своє крило знедолених дітей.

Трагічна доля дитини і в оповіданні Ф. М. Достоєвського «Хлопчик у Христа на ялинці». Хлопчик замерзає на вулиці теж від байдужого ставлення дорослих.

Повість Л. Н. Толстого «Дитинство» розповідає про Николеньке Иртеневе. Повість можна назвати автобіографічної. Хлопчик з дворянського середовища зростає оточений турботою близьких. Його люблять і матінка, і няня, і гувернер. Николеньке прищеплюють правильні поняття, в ньому вирощують доброту і співчуття до чужого горя. Автор показує дорослішання душі героя через уроки життя: Николенька переживає першу любов, помиляється і соромиться своїх непорядних вчинків.

Світлими спогадами про дитинство наповнена повість А. Н. Толстого «Дитинство Микити». Дитинство Микити можна назвати ідеальним. Воно наповнене радістю, любов’ю, відчуттям краси природи і злиття з нею. Хлопчик щасливий вдома, в сім’ї, щасливий в іграх з товаришами, щасливий у своїй першій чистої дитячої любові.

Дитинство — важлива пора життя, всі ми родом з дитинства. З щасливого дитинства у доросле життя людей несе любов до життя, гармонійні стосунки в свою сім’ю. Золота пора дитинства повинна бути у кожного, це аксіома. Дитинство може бути пов’язане з труднощами, проблемами, але, якщо дитина оточена любов’ю і турботою, він все одно щасливий. Нещасний дитина — злочин суспільства.