Образ княгині Волконської в поемі Некрасова «Княгиня М. Н. Волконська» («Російські жінки»)

Марія Миколаївна Волконська – дружина декабриста Волконського, яка, не дивлячись на всі умовляння близьких, пішла за чоловіком у далеку Сибір.

Доля цієї жінки складалася таким чином: у січні 1825 року вона вийшла заміж, чекаючи дитину, жила в маєтку батьків. Про події в країні і про долю свого чоловіка нічого не знала. Народивши сина і оговтавшись трохи, вона поїхала в Петербург і домоглася побачення з чоловіком, попросивши про це самого імператора. Почувши страшний вирок, прийняла рішення слідувати за чоловіком всюди, куди б його не відправили. Маленького сина їй довелося залишити. Але вона була готова навіть на цю жертву.

Марія Волконська залишила після себе спогади, які і лягли в основу другої частини знаменитої поеми Миколи Олексійовича Некрасова «Княгиня М. Н. Волконська».

Перша написана від третьої особи, а ось друга – від першого. Це надає їй більше щирості і правдоподібності. Героїня починає свою розповідь з подій дитинства і щасливої юності. Марія згадує безтурботне і нічим не омраченную життя. Красива дівчина з прекрасним походженням, купається в розкоші, мріяла про такий же прекрасною життя після заміжжя. Але доля розпорядилася інакше.

Наскільки важко цій дівчині було відмовитися від того, що вона мала, ми не знаємо. Але можемо здогадуватися. Щоб зуміти це зробити, потрібно було мати характером незвичайної сили і твердості. Але звідки у цієї тендітної молодої дівчини такий стрижень? Думається, це спадок її батька – учасника бойових подій 1812 року. Для Маші він був кумиром. Звістка про арешт чоловіка вона сприймає відважно і холоднокровно, як і подобає істинної дочки свого батька.

Образ княгині Трубецькой дається в поемі сформованим і цілісним. Що ж стосується Марії Волконської, то дівчина постає перед нами в хвилини свого внутрішнього розвитку. Її шлях прямування в Сибір збігається з шляхом становлення особистості. Трагічні події, пов’язані з чоловіком, дали поштовх до розвитку її моральних якостей.

Тендітна дівчина, яка зовсім недавно стала матір’ю, на наших очах перетворюється в героїню, здатну відректися від усього, що було звично і дорого, і відправитися на позбавлення і страждання слідом за коханою людиною.

Найзворушливішим епізодом у творі став момент прощання Марії зі своїм маленьким сином, адже за наказом царя вона повинна була його залишити. Навіть складно уявити, що відчувала жінка в цей момент? Як вона зуміла пережити це і не відступити, не змінити рішення? Батько Марії Волконської довгий час не міг прийняти і зрозуміти вчинку дочки, хоча і високо цінував його. Перед смертю він зізнався, що більш дивовижної жінки у своєму житті не зустрічав.

Важкий шлях до Сибіру лежить перед жінкою, вона постійно стикається з жорстокістю і бідністю російського народу. Всі ці утиски в черговий раз демонструють перед Машею правильність вчинку чоловіка, вона схиляється перед подвигом, який він скоїв.

Образ Марії Волконської – втілення любові і відданості обов’язку дружини, символ вірності і самопожертви в ім’я іншої людини.