Як ви розумієте значення словосполучення «корислива доброта»?

Корислива доброта? А хіба може це якість бути нещирим, наповненим корисливими цілями? Виявляється, і таке можливо. Є люди, що роблять добрі вчинки, що йдуть від душі, вони не думають про себе, на першому місці стоять оточуючі: близькі, рідні або просто знайомі. А є ті, хто навіть таке високе почуття підпорядковує ницим цілям, бачить в цьому вигоду для себе і до неї прагне.

І в літературі ми знаходимо різних героїв. Так, наприклад, Петро Петрович Лужін – другорядний персонаж відомого роману Федора Михайловича Достоєвського «Злочин і покарання». Чоловік сорока п’яти років, марнославний, багатий, люблячий милуватися собою, робить шляхетний вчинок – пропонує вийти за нього заміж сестрі Родіона Раскольникова, Дуні. Дівчина бідна і безпорадна. У Лужине полягає її порятунок. Але герой не так простий, як здається. За його добротою криється справжня суть речей: Петро Петрович хоче дістати в дружини дівчину, сліпо і йому рабськи покірну. Дуня до того ж гарна собою і утворена. А, значить, Лужін з її допомогою може домогтися більш високого становища в суспільстві.

Виходить, що Дуня зі своїми проблемами не так вже цікавить Петра Петровича. Йому набагато важливіше те, яку користь вона може принести йому. Тому його зовні благородний і красивий вчинок на ділі виявляється брехливим і егоїстичним. Людина переслідує свої корисливі цілі і гріш ціна всім його добрим поривів.

Але зовсім іншим бачиться нам інший літературний персонаж – доктор Пирогів з оповідання А. В. Купріна «Чудесний доктор». Зустрівши одного разу в парку незнайомого чоловіка, у якого сильно хворіє донька і голодні інші діти, він, не роздумуючи, допомагає всім, чим може: оглядає Машутку, виписує їй рецепт і залишає велику суму грошей. Причому він навіть не називає.

Після цього щасливого знайомства в сім’ї Мерцаловых все змінилося. Доктор став справжнім порятунком. Через роки син Мерцаловых, Григорій, згадує про доктора, вважаючи, що це самий добрий чоловік з усіх людей, яких він коли-небудь зустрічав у своєму житті. І адже лікареві за його справи не потрібно було абсолютно нічого. Він не думав про себе. Його вело бажання допомогти, щиро і чисте. Сильний і позитивний професор Пирогов рятує сім’ю, в якій глава слабкий і вже не здатен щось зробити.

Таким чином, найвище людське почуття – доброта – може бути щирим і безкорисливим, а може таїти в собі підступні плани і задуми і бути спрямованим на досягнення власного егоїстичного інтересу. Люди різні. Одні здатні на благородні вчинки, на допомогу з благих спонукань, без очікування нагороди за свої труди. Інші ж усе роблять з наміром, їх негарний вчинок і, скоріше за все, не зможе принести добра і користі того, на кого він спрямований.