Смерть Аксіньі (аналіз епізоду з роману Шолохова «Тихий Дон»)

Ксенія Астахова є однією з головних героїнь роману М. А. Шолохова «Тихий Дон». Протягом усього роману читач може спостерігати за її тяжкою долею, за тими випробуваннями, які довелося витримати цієї милою і тендітній дівчині.

Паралельно з любовним епізодом, в якому бере участь Аксінья і козак Григорій, Шолохов розвиває тему війни, яка охопила російські землі. Дії роману збирають в собі події протягом десяти років. З 1912 по 1921 рік Росії довелося пережити і першу світову і громадянську війну. Саме всі ці події нерозривно пов’язані з долями головних героїв.

Соціально–історичні епізоди роману всіляко пов’язані з природно-календарними явищами. Тому, читач може спостерігати за існуванням і побутом простої людини, за життям козацтва, за природними явищами, а також їх циклічністю.

Одним з найтрагічніших подій в тексті роману є смерть Аксіньі. Така подія стає найсильнішим ударом для Григорія Мелехова. За його плечима роки поневірянь, нерозуміння й розгубленості. Він повертається в рідні краї і кличе з собою улюблену. Він намагається втекти разом з Ксенією на південь, мріє про просте життя, про сім’ю, про дітей. Однак такий мрії не здійснитися. Переходячи ворожий ліс, за закоханими починається гонитва, під час якої Аксенію смертельно ранять.

Спочатку Григорій не міг зрозуміти, що сталося. Він хрипко звертався до Aksin’e. Однак вона нічого не відповідала, а лише сильніше і сильніше наваливалась на руку Мелехова. Шматки сорочки, якими Григорій намагався закрити рану Aksin’e, швидко намокали. Кров стікала з її відкритого рота. Разом з коханою, вмирала і душа козака.

В її загибель неможливо повірити. Тільки зовсім недавно читач спостерігав за радісним возз’єднанням рідних сердець, за тими планами, які будували любі. Григорій відчував спокій і тишу, перебуваючи поруч з Ксенією, а дівчина чи то розцвіла і помолодшала біля рідного чоловіка.

Після того, що сталося, Мелехов не відразу може піднятися. Немов невідома сила штовхала і штовхала його. Позадкувавши тому, він став копати могилу для Aksin’e. Поховав Григорій свою Ксюшу при ранковому світлі. Він відчував, що розлучається з нею ненадовго. Адже сенс життя козака втрачено. Незважаючи на яскравий і теплий день, який стояв у цей час, Григорій не відчував нічого, світ убрався з чорні тони.

Однак Шолохов М. А. намагається описати літній пейзаж як можна яскравіше і яскравіше. Краса навколишньої природи, яка випромінювала життя, була протиставлена тієї трагедії, яка трапилася на шляху головного героя. Автор роману підкреслює те, що, незважаючи ні на які події, дурості і помилки людей, життя триватиме і розквітати знову і знову.