Аналіз епізоду «Пригода з Грушею» (по повісті Лєскова «Зачарований мандрівник»)

Неймовірно цікавим, інтригуючим і захоплюючим здалося мені твір Н.С. Лєскова «Зачарований мандрівник». На сторінках цієї літературної роботи читач може спостерігати за долею і життєвим шляхом головного героя – Івана Флягина. Він зустрів чимало людей, з яких потім перебував в різних відносинах, однак, найбільший слід у його пам’яті залишила циганка Груша.

З цією дівчиною Флягин познайомився в трактирі. Взагалі то, це місце було призначене для багатіїв, дворян, проте, не дивлячись на цей факт, Іван вирішив відвідати корчму. Там його зустріли доброзичливо, не виганяючи з лав вищого суспільства. Навпаки, Флягин опинився в центрі уваги, як чоловік простий, звичайний.

Саме цей візит у трактир і приносить головному герою знайомство з Грушею. Циганка вразила чоловіка своєю зовнішністю. Вона чудово співала, тому, Флягин знову і знову просив її виконати нову пісню. Крім зовнішності, Іван звернув увагу і на тонкий, чуттєвий світ Груші. Ці герої немов відчули спорідненість один одного, тому так і перейнялися взаємними почуттями.

Після знайомства з Грушею, Флягин дізнається про те сумному випадку, який перекреслив її життя. Циганка була закохана в князя Івана Северьяныча, однак той, зрадивши почуття любові, вибрав в супутниці іншу жінку. Не могла Груша пережити такого удару, адже щиро і по-справжньому любила свого обранця. Думки про самогубство не раз відвідували героїню, однак позбавити себе життя циганка не могла за релігійними переконаннями. Тому, з цієї проханням вона звернулася до свого друга – Івану Флягину.

Звичайно, герой довго не наважувався на такий вчинок, але, в кінцевому підсумку, пошкодував страждає дівчину і взяв гріх вбивства на себе. Він зіштовхнув Грушу з обриву, тим самим припинивши її страждання.

Як можна оцінити такий вчинок? Відповідь неоднозначний! З одного боку, вбивство суперечить всяким моральним принципам. Звичайно, Флягин повинен був ґрунтуватися саме на них. Але, бачачи страждання Груші, її терзання і муки, Іван просто не міг вчинити інакше. Дівчина не раз лякала його, що якщо не смерть, то вона перетворить себе в найганебнішу жінку в окрузі. Поглянуть об’єктивно на сформовану ситуацію, Флягин зважився на такий складний, протилежний вчинок. Адже іншого виходу у нього не залишалося!