Чому люди бояться висловити свою думку?

«Мовчи – за розумного зійдеш». Ця прислів’я визначає особливості російського менталітету. Коли люди бояться висловити свою думку, вони побоюються можливої помилки, не впевнені в своїй правоті або просто бояться брати на себе відповідальність. А якщо позиція людини розходиться з думкою більшості, то все залежить від того, наскільки він сміливий і рішучий, щоб протистояти суспільству. Мало людей готові піти на такий відповідальний крок, адже вони розуміють, що в разі помилки товариство може від них відвернутися. А бути ізгоєм суспільства – значить померти духовно.

А. С. Грибоєдов у комедії «Горі від розуму» виділяє Чацького, який виступає проти влаштовує фамусовского суспільства. Цей герой примітний тим, що він не боїться говорити вголос про те, що його турбує чи не влаштовує. З-за таких необачними, на думку соратників Фамусова, вчинків, головний герой не знаходить підтримки в особах багатьох людей. Однак Чацький не здається і в обличчя висловлює своє обурення самим зухвалим способом: «Будинку нові, а забобони старі».

Сучасному читачеві здається, що в цій фразі немає нічого особливого, але для суспільства того часу це звучало як виклик. Чацький не може мовчати ні тим, хто вище за званням, ніж він, і ні тим, хто знаходиться на щаблі нижче. Консервативне фамусовское суспільство ненавидить цього героя, адже він може внести смуту. А що якщо і інші люди переймуться його ідеями? Тоді настане крах усього, що створювалося довгі десятиліття.

Протиставляється Чацкому Молчалін, який заради своєї вигоди і слова зайвого не скаже. Навіть Грибоєдова противний цей дріб’язковий і брехливий персонаж. Автор «нагородив» його промовистим прізвищем не просто так. Цим ходом він висловив презирство лгунам, льстецам і егоїстам. На жаль, Чацький не зумів перекроїти фамусовщину, і йому довелося покинути Москву. Новаторів в нашій українській традиції не люблять, тому що наше суспільство ставиться до змін як до негативного явища.

Грибоєдов А. С. дає читачам зрозуміти через образ Чацького, що думка необхідно відстоювати. Інший погляд на проблему – це можливість прогресу і розвитку суспільства. Боязнь не привела ні до чого хорошого. Боятися помилки – дуже нерозумно, адже на них вчаться, і тільки так приходить досвід. Переживати, що не зрозуміють і засудять теж нерозумно, адже ніхто з нас не може передбачити з точністю, як поведуть себе люди. Навіть якщо відбувається зіткнення думок або розвивається спір, то це шанс отримати істину.