Як характер Васкова впливає на долі дівчат? (за повістю Васильєва «А зорі тут тихі…»)

Повість Бориса Васильєва «А зорі тут тихі…» залишає після прочитання тихий смуток. Але, незважаючи на трагічність, в ній є місце життєрадісності.

У центрі подій – Федот Васьков, старшина 171-го роз’їзду. Він показаний людиною правильним, таким статуту. На початку спілкування з ним складалося відчуття, що він людина малоосвічена і сухий. У якомусь сенсі це було правдою. Внаслідок трагедії в сім’ї Федот не зміг отримати повноцінну освіту, а закінчив лише чотири класи. В юності він одружився на веселій бабенке, але вона залишила його. У них був син, але в дитинстві його не стало. І ось з таким душевним тягарем і жив старшина. Він не вмів красиво висловлювати свої почуття з-за поганого освіти, здавався сухим з-за душевного болю.

За високу старанність Федота уважало начальство. І тому коли він попросив про заміну підлеглих, до нього прислухалися. Так в загоні виявляються дівчата. Відносини між ними спочатку не складаються. Васьков не знав, як ставитися до їх жіночим звичкам, а дівчата сміялися над малоосвіченим, мовчазним і трохи грубим Васковым. Чоловік не знає, як правильно висловити свої почуття і навіть захоплення красою однієї з дівчат він передає за допомогою порівняння з зброєю.

Одного разу в лісі помітили двох німців – і Васьков збирає невелику групу, щоб піти на розвідку. Старшина і дівчата зближуються під час виконання загального завдання. Вони розуміють, що Васьков хороша людина, яка піклується про них, як рідний брат.

Характер Васкова впливає на долі дівчат частково. Він загартовує їх волю до перемоги над ворогом, навчає статуту. Друге їм спочатку здається смішним, але потім вони розуміють, що на війні важливо вміти все точно розрахувати, і в цьому допомагає суворий статут, де вже все написано.

Васьков – наглядова і обережний, тому майже завжди передбачає дії ворогів. Група змогла знайти гарне місце для розвідки. Але, на жаль, сили були не рівними.

Завдяки Васкову у дівчат навіть у воєнний час з’являється відчуття, що про них дбає рідна людина. А в долю Лізи з’являється перший промінчик любові, адже саме Васьков став її першим коханням. Шкода, що дівчина не встигла йому про це розповісти. У долі Галі герой теж грає важливу роль – він дає їй шанс проявити себе, коли інші вважають її боягузливою.

Коли Рита Осянина отримує поранення, то просить Васкова подбати про її сина. Вона довіряє йому найцінніше – дитини, тому що зрозуміла, що Васьков – відповідальний і хороший чоловік. Він так і робить, бере під опіку Альберта. Хлопчик приймає його як рідного батька. Коли він виріс, то разом з Васковым встановив меморіальну дошку п’яти героїням, які загинули тоді в лісі в нерівному бою з диверсантами.

Характер Васкова впливає на долі дівчат позитивно, але навіть це не вберегло їх від сумної долі. Герой завжди почував свою провину за те, що не зміг уберегти своїх названих сестер. І хоча цієї провини Васкова в цьому не було, але це показує його, як людину, яка відчуває особисту відповідальність за все, що відбувається на війні.