Сенс назви повісті Достоєвського «Білі ночі»

Повість «Білі ночі» написана Достоєвським від першої особи. Головний герой оповідання – молодий чоловік, який сам себе називає «Мрійником». Автор показує нам як би сповідь героя. Цей герой знеособлений, у повісті не вказано ні його ім’я, ні рід занять. Самотній молодий чоловік, який повсякденні свої справи робить автоматично, за звичкою. У своєму оточенні цей чоловік чужий. Мрійник не має ні друзів, ні товаришів, ні коханої. Він занурений у мрії і фантазії. Відірваний від реального життя. Хлопець ніби знаходиться десь далеко, в світі своїх мрій. Фактично він неначе спить, його життя суцільна темна ніч, радує його лише його захоплюючий придуманий «сон». Чому ж він не живе дійсністю?

Причини, може бути, закладені в його характері, в невмінні спілкуватися з людьми, а, може, люди його не прийняли, образили. Герой описаний з позитивної сторони: він чесна, порядна, скромна людина. Але саме ці якості і заважають йому жити нормальним людським життям. У суспільстві, де панує брехня, обман і підлість, чесній людині дуже складно знайти себе. Але чоловік не повинен бути таким! Лежати на дивані в прокуреній кімнаті і просто мріяти, доля старого хворого людини. А наш молодий герой і він мріє вирватися з цього дивана і увійти в дійсність, в якій він зміг би бути щасливий. Він чекає, коли після його темних ночей настануть «білі ночі».

І з ним таке диво відбулося, хоч і ненадовго. В одну зі своїх самотніх прогулянок по місту Петербургу він зустрів милу дівчину Настусю. Вона здалася йому тієї, про яку він мріяв. Він полюбив її. Його почуття були чисті й безкорисливі. Настя стала дні нього промінчиком щастя, щастя, про яке він мріяв. Протягом чотирьох ночей вони гуляли по нічному місту і це були їх (або тільки його) «Білі ночі» в сенсі не тільки природного явища, але і в сенсі людського щастя. Сама Настуся була красивою, романтичною і наївною дівчиною. Для мрійника вона була спорідненою душею.

Почуття Настусі сердечні і щирі. Своє щастя вона хоче знайти і відстояти. І ще вона віддана людина. Мрійник дізнався, що на вулицях нічного Пітера вона чекала свого коханого, який обіцяв приїхати і одружитися на ній. У перші три ночі він не прийшов, і для неї це були, швидше за все, темні «білі ночі». Дівчина потребувала підтримки, і мрійник став їй допомагати. Відніс листа для її коханого. Він розумів, що він Настусю віддає іншому. Але думав не про себе, а про неї, егоїзму в його любові не було. На четверту ніч дівчина від нього йде.

Повість написана у п’яти розділах, чотири називаються ніч і п’ята – ранок. Ранок, коли наш герой прокинувся від реального сну, від дійсності, від його «білих ночей». Залишився він знову один зі своїми мріями. Але Мрійник не ображений і не розчарований, він зрозумів і пробачив Настусю, і побажав їй щастя.

Достоєвський показав, як на слабких і забитих людей впливає дійсність. Вони йдуть у мрії, живуть у світі мрій і фантазій, замість того, щоб боротися і перемагати.