Віденський конгрес 1814-1815 років і його підсумки: таблиця, причини і мета форуму, хто представляв Росію

Французька буржуазна революція кінця XVIII століття і наполеонівські війни призвели до повного перерозподілу європейських кордонів і руйнування старих феодально-абсолютних монархій. Саме тому, після падіння наполеонівської імперії, європейські дипломати вирішили провести особливий конгрес, на якому були б розроблені особливі договори, відновлюють кордони і старі монархічні режими. Віденський конгрес 1814 – 1815 рр та його підсумки до цих пір не втратили своєї актуальності.

Причини скликання конгресменів

Основною причиною скликання представників великих держав була необхідність переглянути європейські кордони, перекроєні наполеонівськими війнами, і закріпити монархічні порядки, відновивши в правах старі європейські династії. Країни-переможниці (союзники) також хотіли зміцнити свої політичні позиції.

Провести конгрес прийняли рішення Росія, Німеччина, Англія і Австрія. Його основна мета — відновити французьку монархію і закріпити нові кордони всередині Європи.

Час проведення

Початок роботи Віденського конгресу — жовтень 1814 року. Завершилися заходи в липні 1815 року. Головував лідер австрійської дипломатії того часу — граф Меттерніх.

Важливо! Весь конгрес проходив в умовах таємного і явного суперництва країн, змов і інтриг, але, незважаючи на це, саме Відні було створено те, що називають сучасною дипломатією.

Перед початком роботи сформувалися дві коаліції:

 • Росія і Пруссія (претендували на більшу частину територій Польщі та посилено просували свої умови миру);
 • Австрія, Англія і Франція (їх мета – не допустити такого переділу Польщі та максимального посилення Російської імперії).

Початок роботи Віденського конгресу довго відкладали, на це були свої причини: заплутані інтриги і політичне протистояння. До 1 листопада, нарешті, вдалося виробити відповідну декларацію.

Оскільки переговори давно велися повним ходом, офіційна церемонія відкриття не проводилася.

Франції, інтереси якої представляв досвідчений дипломат Талейран, відразу ж вдалося впливати на рішення інших великих держав, користуючись розбіжностями серед колишніх членів коаліції.

Учасники

Участь у переговорах брали всі європейські держави, крім Османської імперії. Хто представляв Росію на конгресі? Склад учасників був наступним (таблиця):

Країна Лідери дипломатичної місії
Російська імперія Росію на конгресі представляв Олександр I, граф К. В. Нессельроде, князь А. К. Розумовський, німецький економіст Р. О. Штакельберг.
Британська імперія Р. С. Касалри, А. У. Веллінгтон
Австрія Франц I, К. Меттерніх
Пруссія К. А. Гарденберг
Франція Шарль Талейран
Швеція граф К. Аевенхъельм
Іспанія П. Р. Лабрадор

Основні рішення

Коротко зупинимося на досягнутих домовленостях. Основні рішення, прийняті в ході переговорів, були викладені в Заключному акті. Росія на конгресі відігравала провідну роль, багато в чому завдяки активній роботі Олександра I, який закріпив за собою статус «Рятівника Європи».

Територіальні рішення

Кожна країна отримувала частину земель або відновлювалася в колишніх кордонах. У формі таблиці це можна уявити наступним чином:

Країна Території
Королівство Нідерланди (нове) Голландія +Австрійські Нідерланди + Люксембург (воцаріння на престолі представників Оранського будинку)
Австрія (відновлення кордонів імперії австрійських Габсбургів) Австрія + повернені території Італії + Тіроль, Зальцбург, Далмація.
Пруссія (додаток територій за рахунок зменшення французької території) Пруссія + частина польських земель (Західна Польща і польське Помор’я)
Данія Позбавлялася норвезьких територій (з-за того, що була спільницею наполеонівської Франції), але повернення Гольштейн (Німеччина)
Швеція Швеція + норвезькі території
Франція Втрата частини австрійських і німецьких земель, передача італійських територій на користь Сардинського королівства і Ломбардо-Венеціанського королівства.
Австрія Набувала велика кількість польських територій (Червона Русь + Мала Польща)
Британія Протекторат над Мальтою та Іонічними островами; приєднання Ганновера при зведенні його в ранг королівства під протекторатом британської Корони.
Російська імперія До території імперії було приєднано герцогство Варшавське (царство Польське)

При територіальному переділі європейських земель найбільше постраждала Польща. В історії це іноді називають «Четвертим переділом Польщі».

Увага! Політичні суперечності і територіальні розбіжності, що проявилися на початку роботи Віденського конгресу, швидко закінчилися після повернення Наполеона у Франції («Сто днів»). Ще перед битвою під Ватерлоо були підписані всі угоди, за якими Росія і Пруссія відмовлялися від частини своїх домагань заради збереження антифранцузького військового союзу.

Карта Європи після віденського конгресу.

Політичні питання

Серед інших рішень, прийнятих на Віденському конгресі, можна виділити наступні:

 • відновлення в династичних права австрійських Габсбургів і французьких Бурбонів, іспанських Бурбонів і португальських Браганцев;
 • створення Німецького союзу (політичне об’єднання незалежних німецьких держав і вільних міст);
 • повернення Папі Римському влади над Ватиканом;
 • визнання політичного нейтралітету Швейцарії (особливу роль у визнанні швейцарського нейтралітету зіграв Олександр I, вважається, що це наслідок особливого його розташування до першого швейцарського президенту Лагарпу, який колись був його вчителем);
 • створення Священного союзу;
 • створення системи міжнародних відносин.

Увага! Німецькі дипломати особливо ратували за політичне об’єднання німецьких земель, якого, зрештою, не сталося. Роз’єднана Німеччина була вигідна Росії, Пруссії і Австрії.

Особливу важливими рішеннями вважаються якраз створення союзу і нової системи дипломатичних відносин між країнами.


Розділ європейських земель.

Віденська дипломатична система

Система міжнародних відносин або Система Європейського концерту, що сформувалася в Європі після Віденського конгресу 1814 -1815 рр закріплювала:

 • систему дипломатичних рангів;
 • систему консульських установ;
 • систему формування коаліцій у рамках Європейського концентрату та рівноваги;
 • поняття дипломатичного імунітету.

Правила і принципи міжнародної дипломатії, що сформувалися на Віденському конгресі і в 20-30ых роках, лягли в основу сучасної геополітичної системи. Можна сказати, що саме в цей час була сформована класична дипломатія.

Завершення конгресу у Відні означало початок нової ери в житті європейських країн.

Священний союз

Священний союз не був повністю оформленої європейської дипломатичної організацією, але справно виконував свою основну функцію – підтримку консервативно -монархічних порядків у новій, постнаполеонівської, Європі і придушення всіх національно-ліберальних рухів. У 1815 році в Союз увійшли три держави: Російська імперія, Австрія і Пруссія, але пізніше до нього приєдналися практично всі європейські держави, крім Ватикану, Британії та Османської імперії.

Увага! Ініціатором створення Союзу був імператор Олександр Павлович. З одного боку, їм рухала ідея стати миротворцем Європи і перешкодити виникненню нових військових конфліктів. З іншого – він хотів зміцнити монархічні режими і власну владу, перешкоджаючи поширенню ідей лібералізму, прихильником яких він сам довгий час був (навіть «дарував» конституцію Царства Польського).

Священний союз проіснував недовго, до початку Кримської війни (1853 рік).

Віденський конгрес 1814-1815

Віденська система міжнародних відносин

Розподіл сил у Європі

Віденський конгрес 1814 — 1815 рр позначив нову розстановку сил у постнаполеонівської Європі, визначивши провідну роль у міжнародній політиці таких держав, як Російська імперія, Австрія, Пруссія і Британія. На цьому конгресі була сформована нова система дипломатичних взаємин між країнами, а Священний союз надовго став найсильнішим європейським дипломатичним союзом.