«Троє в човні, не рахуючи собаки» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата заснування: 1889.

Жанр: гумористична повість.

Тема: подорож на човні.

Ідея: з будь-якої неприємної ситуації можна вийти з гумором.

Проблематика. Непристосованість городянина до життя на природі.

Основні герої: Джей, Гарріс, Джордж, пес Монморенси.

Сюжет. Троє друзів (оповідач Джей, Джордж Гарріс) вирішили, що їхнє здоров’я сильно похитнулося. Потрібно було робити якісь рішучі заходи. Їм у голову приходить ідея здійснити прогулянку на човні вгору по Темзі. Проти виступає тільки Монморенси – собака оповідача.

Друзі складають докладний план поїздки і роблять опис всіх необхідних речей. Оповідач сміливо взявся укладати валізу. Робив він це досить довго, так як постійно забував про який-небудь необхідному предметі. Зрештою Джордж Гарріс і прийшли до нього на допомогу. Спільними зусиллями, в яких взяв участь і Монморенси, о першій годині ночі укладання речей була завершена. Друзі лягли спати, домовившись встати о пів на шосту.

Мандрівники прокинулися в дев’ять. Нашвидку привівши себе в порядок і поснідавши, вони винесли речі на вулицю, ставши об’єктом уваги всіх навколишніх хлопчаків. Оповідач з Гаррісоном повинні були першими відправитися. Джорджа вони хотіли підібрати по дорозі після роботи. Діставшись до вокзалу, вони довго не могли знайти свій поїзд. Тоді приятелі сіли в перший-ліпший, дали машиністові півкрони і попросили відвезти їх у Кінгстон. Занурившись в човен, оповідач, Гаррісон і Моморенси почали поїздку.

Близько Уэйбриджа біля воріт шлюзу приятелів вже чекав Джордж. Компанія була в повному зборі. Ночувати мандрівники вирішили прямо в човні. Вони витратили багато часу і зусиль на роботу за натягування брезентової даху. Впоравшись з цим нелегким завданням, друзі занурилися у неспокійний сон.

На наступний день почалося захоплюючу подорож. Оповідач детально описує мальовничі місця, повз яких вони пропливають. При цьому він робить невеликі екскурси в історію, згадуючи про великих англійських історичних постатях і знаменитих події. Ці описи насичені беззлобным гумором. Джей постійно уявляє себе на місці видатних громадських діячів.

В дорозі з приятелями то й справа трапляються різні неприємності. З’ясовується, що ніхто з них не підготовлений до непростого річкового подорожі. Одяг падає у воду, яєчня підгорає, ніяк не відкриваються консерви і т. д. З ночівлями справа також йде неважливо. Якщо мандрівники хочуть переночувати на березі, то їм доводиться дуже довго шукати місце для ночівлі. Але спати на човні ще гірше. Ранок починається з пошуків одягу і взаємної лайки. Значний безлад в подорож вносить пес Монморенси.

Джей часто відволікається від своєї розповіді та згадує різні кумедні випадки з минулого. Судячи з усього, колишні помилки не стали уроком ні для нього, ні для приятелів.

Гумористичний тон оповідача затьмарюється при зустрічі з тілом утоплениці. Джей переказує печаль історію молодої жінки, яка зважилася на самогубство.

Переживши безліч пригод, вкінець змучені мандрівники дісталися до Оксфорда – поворотного пункту свого плавання. У ньому вони провели два дні. Зворотний шлях вниз за течією був значно легше. Як на зло, з самого відправлення зарядив холодний дощ. Натягнутий брезент вже не рятував положення. Настрій приятелів різко погіршився. Вони намагалися підбадьоритися, нагадуючи собі, що планували провести на природі два тижні. Залишалося протриматися всього лише два дні.

В голову мандрівників приходили тільки сумні історії про людей, які загинули або втратили здоров’я з-за поганої погоди. Джордж спробував підняти настрій, зігравши на банджо. Але ці несамовиті звуки призвели до плачевних результатів.

Увечері друзі планували зупинитися на нічліг в Пэгборне. До них одночасно прийшла одна і та ж думка. Не зронивши ні слова, мандрівники схопили свої речі, здали човен і сором’язливо попрямували до залізничної станції. До сьомої години друзі були вже в Лондоні. Відвідавши театр, вони пішли в ресторан. Щільно повечерявши і остаточно відігрівшись, Гарріс виголосив знаменний тост: “За здоров’я Трьох, які врятувалися з одного човна”.

Відгук про твір. Повість являє собою звіт про автора реальному подорожі на човні. Це незначна подія під пером Джерома К. Джерома розцвітає яскравими фарбами. Добродушний гумор переплітається з цікавими історичними та географічними фактами. Після виходу в світ повісті “Троє в човні…” до автора приходить справжня популярність.