Аналіз вірша Пастернака «Серпень»

Вірш «Серпень», розкриває проблему релігії, Б. Пастернак написав у зрілому віці (1953). Релігія займала особливе місце у житті поета. За наполяганням няні його хрестили в дитячому віці, про що він дізнався тільки після досягнення повноліття. Борис Леонідович народився в єврейській сім’ї, тому через хрещення за православним канонам його не взяли «свої», але і його православ’я теж відкидало. Тим не менш, віра залишалася в глибині душі, і незабаром знайшла місце у творчості письменника. 50-ті роки ХХ століття – період гоніння православної віри, але саме в цей час Пастернак пише твір про Преображення Господнє.

Тема вірша «Серпень» – місце віри в людське життя, смерть. Пастернак Б. стверджує, що справжню віру неможливо вигнати з серця, показує, що треба сміливо крокувати на зустріч смерті, не шкодуючи про земне буття.

Починається вірш з літнього пейзажу, який зовсім не передвіщає появи в наступних строфах серйозних філософських і релігійних проблем. Літній ранок радує сонечком, покриває все довкола «спекотною охрою». На тлі спекотних променів з’являється ліричний герой. Він пробуджується від сну і зауважує, що подушка повністю мокра. Ця деталь підказує читачеві, що людина бачила зовсім не солодкі сни.

Далі автор по крупицях відтворює сон героя, в якому той спостерігав картину свого похорону. Смерть Пастернак Б. зображує на тлі яскравої осені, що контрастує з трагічною подією. Автор вибирає ранню осінню пору, так як вона символізує початок заходу життя. Спостерігаючи хід до місця поховання, ліричний герой згадує, що сьогодні велике свято – Преображення Господнє. Саме тому природа радіє, незважаючи на поховальний обряд.

Картина різко тьмяніє, коли ліричний герой зустрічається зі смертю, зображеної в традиційному образі жінки. Автор не описує її детально, лише говорить про те, що смерть кидає виклик ліричним, який він готовий прийняти без сумнівів. Він прощається з світським життям, розуміючи, що переходить в царство творця, чим пояснюється його сміливість. Таке бачення смерті притаманне православним канонам.

Вірш «Серпень» відноситься до сюжетної ліриці. Пастернак Б. майстерно переплітає картини природи з релігійним і філософським ключем, грає з емоціями і настроєм. Для прикраси і передачі сенсу використовуються різні художні засоби: метафори (сонце «покрило спекотної охрою сусідній ліс», «голосами півнячими перегукувалася даль») епітети (ольшаник «дрібний, злиденний, надзвичайно зворушливий, нагий», ліс «імбирно-червоний», «цвинтарний»), порівняння (ліс горить, «як друкований пряник»).

Твір складається з дванадцяти чотиривіршів з перехресною римою. Віршований розмір – чотирьох – і пятистопный ямб. Інтонація розповіді спокійна, іноді з відтінком урочистості або схвильованості.

Для повного розуміння ідейного звучання вірша «Серпень» Б. Пастернаку, слід враховувати особисті, культурно-історичні та релігійні мотиви його написання.