Зміст газу кисню в повітрі: концентрація і норма кисню, яку він виконує роль

Повітря – це природна суміш різних газів. Найбільше в ньому містяться такі елементи, як азот (близько 77%) і кисень, менше 2% складають аргон, вуглекислий газ та інші інертні гази.

Кисень, або О2 – другий елемент періодичної таблиці і найважливіший компонент, без якого навряд чи б існувала життя на планеті. Він бере участь у різноманітних процесах, від яких залежить життєдіяльність всього живого.

Склад повітря

О2 виконує функцію окислювальних процесів у людському тілі, які дозволяють виділити енергію для нормальної життєдіяльності. У стані спокою людський організм вимагає близько 350 мілілітрів кисню, при важких фізичних навантаженнях це значення зростає в три-чотири рази.

Скільки відсотків кисню в повітрі, яким ми дихаємо? Норма дорівнює 20,95%. Видихуване повітря містить меншу кількість О2 – 15,5-16%. Склад видихуваного повітря також включає вуглекислий газ, азот та інші речовини. Подальше зниження процентного вмісту кисню призводить до порушення роботи, а критичне значення 7-8% викликає летальний результат.

Зміст інших елементів у повітрі в різних умовах представлено в таблиці нижче.

Кисень, % Вуглекислий газ, % Азот та інші елементи, %
Вдихуване повітря 20,95 0,03 79,02
Видихуване повітря 16,3 4 79,7
Альвеолярний повітря 14,5 5 80,5

З таблиця можна зрозуміти, наприклад, що у видихуваному повітрі міститься дуже багато азоту і додаткових елементів, а ось О2 всього 16,3%. Вміст кисню у вдихуваному повітрі приблизно складає 20,95%.

Важливо зрозуміти, що являє собою такий елемент, як кисень. О2– найпоширеніший на землі хімічний елемент, який не має кольору, запаху і смаку. Він виконує найважливішу функцію окислення в атмосфері.

Без восьмого елемента періодичної таблиці можна добути вогонь. Сухий кисень дозволяє поліпшити електричні та захисні властивості плівок, зменшувати їх об’ємний заряд.

Міститься цей елемент в наступних сполуках:

  1. Силікати – в них присутня приблизно 48% О2.
  2. Вода (морська і прісна) – 89%.
  3. Повітря – 21%.
  4. Інші з’єднання в земній корі.

Повітря містить у собі не тільки газоподібні речовини, але і пари та аерозолі, а також різні забруднюючі домішки. Це може бути пил, бруд, інший різний дрібний сміття. У ньому містяться мікроби, які можуть викликати різні захворювання. Грип, кір, коклюш, алергени та інші хвороби – це лише малий список негативних наслідків, які з’являються при погіршенні якості повітря та підвищення рівня хвороботворних бактерій.

Процентне співвідношення повітря – це кількість всіх елементів, які входять до його складу. Показати наочно, з чого складається повітря, а також відсоток кисню в повітрі зручніше на діаграмі.

Діаграма відображає, якого газу міститься більше в повітрі. Значення, наведені на ній, будуть трохи відрізнятися для вдихуваного і видихуваного повітря.


Діаграма — співвідношення повітря.

Виділяють кілька джерел, з яких утворюється кисень:

  1. Рослини. Ще з шкільного курсу біології відомо, що рослини виділяють кисень при поглинанні вуглекислого газу.
  2. Фотохімічне розкладання водяної пари. Процес спостерігається під дією сонячного випромінювання в верхньому шарі атмосфери.
  3. Перемішування потоків повітря в нижніх атмосферних шарах.