«Повість про житіє Олександра Невського» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 80-і роки 13 століття.

Жанр: військова повість, житіє.

Тема: мужність і протистояння загарбникам Батьківщини.

Ідея: уславлення подвигу Олександра, який поєднував у собі мужність воїна з дипломатичністю у порятунок землі Руської, прославлення служіння Батьківщині і православній вірі.

Проблематика. Святим у житті є не чернець, а воїн, князь. Мужня захист Вітчизни, вірність православному християнству зробили життя Олександра угодної Богу.

Основні герої: князь Олександр.

Сюжет. Князь Олександр Невський був родом з великокнязівської родини. Олександр відрізнявся високим зростанням, трубним голосом, краса обличчя його була схожою з красою біблійного Йосипа. Він був наділений силою, мудрістю Соломона, хоробрістю.

Один чоловік із Заходу Андреаш зустрівся з Олександром і після повернення на батьківщину розповідав, що такого чоловіка не зустрічав він ще ніде.

Чутка про це дійшла до короля північної країни, і він намірився захопити землю Олександра. Король підійшов до Неві і відправив своїх посланців в Новгород до князя з повідомленням, що він вже розоряє його землі.

Олександр підніс гарячу молитву до Бога у Софійському соборі, де отримав благословення, після чого з дружиною рушив на ворогів. За браком часу Олександр навіть не зміг повідомити батька. Із-за поспіху Олександра і більшість новгородців не виступили у похід.

Олександр доручив морський дозор християнину Пелугию, колишньому старійшиною на Іжорської землі. Той, дізнавшись, які сили ворога, пішов доповісти Олександру. На сході сонця він побачив на морі судно, і були на тому судні святих страстотерпців Борис і Гліб. Пелугию вони дали знати, що поспішають на допомогу Олександру. Він передав це князеві. Князь заборонив Пелугию говорити про це ще кому-небудь.

У битві з ворогом, Олександр наніс поранення списом самому королю. В бою особливо проявили себе шість ратників. Протилежний берег річки Іжори, де воїни Олександра ніяк не могли виявитися, був усіяний трупами латиняни. Вони були вражені ангелом Божим. Залишки ворогів розбіглися, а князь з тріумфом повернувся до Новгорода.

Наступний рік був відзначений приходом латинян з Заходу. Вони нахабно заснували місто на землі Олександра. Князь цей місто негайно знищив, частина ворогів покарав стратою, частина полонив, іншим надав милість.

Зима третього року ознаменувалася вторгненням самого Олександра в землю німецьку, тому що місто Псков був ними захоплений. Олександр приніс Пскову свободу, але проти князя був укладений союз кількома німецькими містами.

На Чудському озері відбувся бій. Кров лилася на лід. І люди бачили, як в небі воїнство Боже сприяло перемозі князя Олександра. Славили псковитяне Олександра, який повертався з перемогою.

Стали завдавати руйнування волостях Александровим литовці, але князь за один виїзд розбив сім їх полків, були перебиті багато князі, ніж вселив Олександр страх у литовців.

Могутній цар Сходу відправив до Олександра послів і наказував йому прибути до нього в Орду. Зібрався він їхати в Орду, на що єпископ Кирил дав йому благословення. Цар Батий, познайомившись з Олександром, здивувався йому, виявив йому повагу, з тим і відпустив князя.

Меншою брат Олександра Андрій, що сидів у Суздалі, викликав гнів Батия, і суздальські землі були розорені, після чого Олександр займався відновленням міст і церков.

З боку римського папи були спроби долучити Олександра до латинської віри, які великий князь категорично відкинув.

Цар Батий почав переслідувати християн і примушувати їх воювати у своїх військах. Олександр прибув в Орду до Батия з наміром відмолити своїх людей від такої долі. Повернення було важким. Олександр занедужав у дорозі. Передчуваючи швидку смерть, він побажав стати ченцем, що і було зроблено, потім він прийняв схиму. 14 листопада великий князь Олександр відійшов до Господа.

Спроба вкладення в руку Олександра грамоти відгукнулася дивом: покійний сам, немов живий, простяг руку і взяв сувій. Про диво це свідчили митрополит і його економ.

І це було прославлення Олександра Богом.

Відгук про твір. Звичайно, написаний за канонами житійну літератури, що пов’язане з ідеалізацією. Але в цьому своя правда. А читається повість на одному диханні.