Побут і звичаї міста Калинова (за пєсою Островського «Гроза»)

Події п’єси «Гроза» розгортаються в місті Калинів, який був створений автором. Він узагальнював в собі побут і звичаї більшості міст Росії того часу. Дуже багато міст були схожі з Калиновим. Автор описує прекрасні пейзажі міста, які распрокинулись на широченні простори. Але, такої гармонії і красі протистоїть черствість і жорстокість проживаючих людей – купців та їхніх слуг.

П’єса починається описом пейзажу міста від імені одного з героїв Кулігіна. Він, мабуть, один з небагатьох міг насолоджуватися прекрасними краєвидами навколишніх лісів, дерев, рослин. Інші жителі міста – Дикої, Кабаниха, Феклуша стурбовані своїми повсякденними проблемами. Кулигин дає характеристики жителям міста. Вони жорстокі і жадібні, вони готові зробити своєму сусідові капость, перебити торгівлю, а потім судитися, строчити одна на одну скарги.

Кулигин говорить і про сімейний устрій жителів Калинова. У садибі Кабанихи всі члени її сім’ї пригнічені, слова сказати не можуть. Домашніх стара зовсім заїла і життя спокійною не дає.

Якщо говорити про моральні закони, то в місті панує сила і влада грошей. Той, хто багатий, є володарем міста. Такою людиною в Калинові був Дикою. Він міг недбало поводитися з усіма, що біднішими і нижче його, він грубіянив, постійно з усіма лаявся. Такий владний людина просто землі під ногами не відчував, адже його положення вирішували гроші. Хоча, його внутрішня сутність була слабкою.

Кабаниха суворо дотримується вікових традицій. В її родині всі підкоряються волі і бажанню старших. Вона вказує абсолютно всім жителям своєї садиби, що і як робити. Кабаниха моторошно злюбила Катерину за її вільний, вільний характер. Молода дівчина не хотіла підкорятися вказівкам баби, тому між ними постійно виникала ругонь.

У місті Калинів торжествує матеріальна і грошова залежність. Борис боїться свого дядька Дикого і не наважується врятувати Катерину від біди. Тихон вірно слухається свою маминьку і підпорядковується будь-якому її капризу.

У місті панує брехня і обман. Головним принципом Варвари була брехня. Лише за допомогою неї дівчина навчилася жити в садибі Кабановой. Але, влада і безмежна воля самодурів на межі руйнування. Дух свободи ширяє в повітрі. Тому, багатії і купці, відчуваючи недобре, ведуть себе найгіршим чином.