Порівняльна характеристика опричника Кирибеевича і купця Калашникова (по поемі Лермонтова «Пісня про царя Івана Васильовича…»)

Вивчаючи текст поеми «Пісня про царя Івана Васильовича…», автором якої є М. Ю. Лермонтов, читач знайомиться з образами двох чоловіків. Вони представляли різні верстви руської знаті, а це значить їх звички, риси характеру і поведінка значно різнилися.

Кірібеевіч був улюбленцем царя, він завжди був ситий і нагодований. Більше того, у цього персонажа було все – чин, багатство, дорогі одягу, любов і увагу жінок. Однак пригледів Кірібеевіч собі милу жінку – Олену Дмитрівну. Вона була заміжньою, не мала гідну сім’ю і дітей. Не дивлячись на це, Кірібеевіч у відкриту чіплявся до Олені Дмитрівні, пропонував їй багатства, грошову незалежність, дорогі одягу.

Царська доброта, привілеї, які давалися Кирибеевичу скрізь і у всьому, зіпсували даного героя, зробили його занадто самовпевненим, нахабним та зухвалим. Перед кулачним боєм, який повинен був відбутися між Кирибеевичем і Калашниковим, перший веде себе яскраво, бундючиться і хвалиться. Він глузує з противником, підливаючи масла у вогонь.

Цього не можна сказати про Калашникова. Його душа наділена зовсім іншими якостями. Саме він був чоловіком Олени Дмитрівни. Саме він зазнавав ганьба і приниження за свою сім’ю, яку Кірібеевіч хотів зруйнувати.

Купець Калашников був чудовим сім’янином, гарним чоловіком і батьком, тому, він вирішив захистити свою честь і честь своєї рідні, беручи участь у кулачному бою.

Поведінка героя перед боєм розкриває суть його внутрішнього світу. Він спокійний і тихий. Калашников кланяється царю, потім Кремлю і всім людям, присутнім навколо. Ми бачимо, з якою повагою він ставиться до оточуючих.

Результат бою розставив все на свої місця. Кірібеевіч програв. Імператор страшенно розгнівався. А Калашников продовжує вести себе стійко та гідно. Він говорить про те, що з власної волі вбив суперника, однак причини того не оголошує. Також Калашников не називає імені своєї дружини, щоб не паплюжити її честі.

Порівнюючи образи двох персонажів, можна чітко помітити, що образ Кирибеевича викликає неприязнь і огиду. А Калашников стає прикладом чесного і благородного людини, який готовий постояти за себе і за свою сім’ю.