Як співвідносяться поняття доброта і чуйність?

Поняття доброта і чуйність знаходяться в прямої залежності друг від друга. Вони не можуть існувати окремо, чуйна людина апріорі добрий, адже всі його вчинки наповнені теплотою душі.

У багатьох літературних творах розповідається про співвідношення цих понять. Автори дають зрозуміти читачам, що ці поняття нероздільні і характеризують героїв, як людей честі.

Реалістичним прикладом є сюжет оповідання Платонова «Юшка». Головний герой, давно хворий чоловік, займається тим, що працює в кузні з ранку до ночі. Він економить на всьому і п’є тільки сиру воду. Його хвороба прогресує. Городяни ставляться до нього зневажливо і зачіпають його любами способами. В один вечір, Юшка перестав мовчати, він відповів своєму кривднику, за що той ударив його в хвору груди і той помер. На наступний ранок у місті з’являється дівчина, яка шукає Юхима, але вже занадто пізно. З її розповіді стало зрозуміло, що Юшка допомагав сироті, прилаштував її в пансіонат і все, зароблені чесною працею гроші, приносив їй. Він знав, що залишилося йому недовго, і хотів зробити її життя хоч трохи краще, ніж жив сам.

Даний приклад показує, як чоловік відгукнувся на чужу біду, проявив всю свою доброту. Дівчина теж була з благими намірами: вона вивчилася на лікаря і хотіла врятувати свого благодійника. Але просто не встигла. Тим самим, доброта завжди повертається. Не були б ці герої добрими, не були б і чуйними.

Ще одним показовим прикладом доброти і чуйності є Князь Мишкін з роману «Ідіот». Він здається читачеві незвичайною людиною, інші персонажі порівнюють його з дитиною, але Мишкін ніс свої ідеї в маси, хотів допомагати всім і завжди відрізнявся своєю чуйністю. Він не тільки врятував Марі, але і наповнив добротою чужі серця, у нього навіть з’явився послідовник. Князь хотів, щоб всі люди залишалися людьми по своїй натурі, зберігали людяність у будь нестабільної ситуації. Він хотів наповнити духовністю розум інших людей.

Таким чином, доброта і чуйність – нерозривні поняття. Це може бути і не матеріальна, а духовна, наприклад, допомогти людині знайти себе, облагоразумить його і зробити його помисли світлими і чистими, щоб він теж міг проявляти чуйність. Доброта властива тільки щирим людям, охочим допомогти без будь-якої винагороди. Їм достатньо, що іншій людині, нехай хоч небагато, але буде простіше жити.