Історичний твір 1613-1645

1613-1645 рр .. – час правління першого царя з династії Романових Михайла Федоровича. Головним завданням цього монарха стала ліквідація наслідків Смутного часу і нормалізація подальшого розвитку країни.

Після смерті Федора Івановича і припинення династії Рюриковичів старовинний боярський рід Романових мав великі шанси зайняти вакантний престол. Воцаріння Бориса Годунова поставило Романових під загрозу. В 1601 р. представники роду були піддані опалі, включаючи п’ятирічного Михайла.

Поступово Романови знову піднеслися, особливо при воцаріння Лжедмитрія I. Після перемоги Другого ополчення знову постало питання про обрання законного царя. На Земському соборі 1613 р. ним був проголошений Михайло Федорович Романов. У липні відбулося його урочисте вінчання на царство.

За численними свідченнями сучасників Михайло був дуже скромним і тихим людиною, не підходящим на роль царя величезної країни. Великий вплив на нього мала мати. Проте для більшості населення Михайло Федорович став рятівним чином, що дозволив вивести Росію з глибокої кризи.

Першочерговим завданням нового царя стало припинення всіх військових дій. У 1614 р. було ліквідовано останній “гніздо” Смути в Астрахані. У 1617 р. укладено Столбовский світ зі Швецією, а в 1619 р. – Деулинское перемир’я з Річчю Посполитою. За укладеними договорами Росія поступалася супротивникам деякі території (гирло Неви, Карелію, Смоленськ, чернігово-сіверські землі), але забезпечувала собі довгоочікуваний мир.

У 1619 р. з польського полону в Росію повертається батько Михайла – митрополит Філарет. З цього часу в країні фактично настає двовладдя. Філарет нарівні з царем бере участь у прийнятті всіх важливих рішень.

Серйозною проблемою стало відновлення фінансової системи. За роки Смути державна скарбниця була повністю розграбована. Господарська життя прийшла в повний занепад. Військові дії і вимушена міграція населення призвели до занедбання більшості орних земель. З 1614 р. Михайло Федорович починає вводити деякі податки.

Відродження землеробства вимагало створення нового класу служивих людей, яких не вистачало. Поміщиками ставали навіть козаки. Михайлу Федоровичу, в цілому, вдалося відновити помісне землеволодіння. Фактично при ньому були закладені основи майбутньої кріпосної системи.

При Михайла Федоровича активно тривало просування і заселення Сибіру, виникає цілий ряд нових міст-фортець. До 20-м рр. XVII ст. російське населення закріплюється на Єнісеї. Після заснування Якутського острогу в 1632 р. був здійснений ряд масштабних експедицій (В. Москвіна, С. Дежньова, Ст. Пояркова) у північному і східному напрямках.

Перші роки царювання Михайло спирався на Земський собор, який став практично постійно діючим органом. Відновлення економіки та нормалізація фінансової системи дозволили царю до середини 30-х рр. перейти до самостійного керування державою.

У 30-х роках XVII століття склалися сприятливі передумови для повернення захоплених Річчю Посполитою в роки Смути земель. У грудні 1632 р. російська армія взяла в облогу Смоленськ. Однак восьмимісячна облога не принесла результату. Збирають самі опинилися під загрозою підійшов війська Владислава IV. За Поляновським договором 1634 р. за Польщею закріплювалися всі території, захоплені в 1619 р.

На півдні у 1637 р. донські козаки захопили Азов. Однак Михайло Федорович не надав їм військової допомоги, та через п’ять років фортеця знову відійшла до кримського хана.

До кінця правління першого Романова (померлого у 1645 р.) наслідки Смути були вже в цілому ліквідовані. Царська влада значно зміцніла, а Росія змогла нарешті вийти із затяжної кризи. Невдала зовнішня політика на заході і на півдні компенсувалася успішним розширенням території держави на сході.