Образ Николеньки в повісті Толстого «Дитинство»

Лев Миколайович Толстой – перший автор, який на сторінках своєї повісті «Дитинство» зобразив історію розвитку внутрішнього світу і душі маленької людини, дитини.

Матеріал для твору не вигаданий, а узятий з реальності, з дитячих спогадів власного життя Толстого.

Головний герой повісті, Николенька Иртемьев, своєрідний і дуже обдарований хлопчик. У ньому зріють поки ще не ясні сили, але вже зрозуміло, що доля у такої дитини повинна бути особливою.

Виняткові діти…. Їх дитинство повинно бути зовсім іншим, ніж у звичайних малюків. Зіткнення з навколишнім середовищем відбуваються повсюдно, і це найчастіше не такі вже й щасливі моменти. У дитинстві Николеньки ми спостерігаємо таку ж картину.

Він вразливий до хворобливості, постійно занурений у якісь внутрішні роздуми і переживання. Хлопчик заглиблений у себе, тихий, спостережливий, росте кілька замкнутим і самотнім.

Життєрадісні діти повно і яскраво проживають своє життя, насолоджуючись кожним скороминущим миттю і безтурботним існуванням. Але цього зовсім не можна сказати про головного героя повісті «Дитинство». Николенька завжди занурений в те, що відбувається в його внутрішньому світі, а оточуюче цікавить його опосередковано. Робота думки почалася в цій дитині ще з дитячих років. Це особлива друк, друк обдарованістю.

Всі враження від того, що відбувається у зовнішньому світі, він забирає у свій внутрішній світ і там заново переживає, шукає якийсь потаємний сенс, обмірковує. Він зауважує, що всі навколо: від його пильного погляду не урывается навіть те, що приховано за словами. Він стежить за стосунками батька і матері, за поведінкою слуг.

Слід зазначити ще одну важливу особливість хлопчика – схильність до аналізу власних вчинків. Це яскраво представлено в сцені біля труни матері.

Якими ж рисами наділений цей дивовижний хлопчик? Він сором’язливий і потайливий. Будь свій промах, нехай навіть і незначний, сприймає дуже болісно, вважаючи, що така поведінка може впустити його достоїнство в очах інших людей.

Присутній у хлопчика і трохи заздрощів. До кого? Виявляється, до тієї простоти і свободи, якими живуть звичайні діти. Їх всі люблять. І їм легко, вважає Николенька.

Відрізняє хлопчика і витончене відчуття краси. Його просто восторгают риси прекрасного у інших, а якщо ж Николенька помічає в собі щось негарне, це його лякає до божевілля.

Про своєї непривабливої зовнішності він говорить з самого раннього дитинства. Він незграбний і трохи смішний, з стирчать волоссям і вухами. Ось тільки погляд цього малюка не викликає сміху, він розумний і глибокий.

Але цей маленький філософ, як і всі діти, потребує любові, ласки і турботи. Хлопчик прагне всією душею чого-небудь віддатися. Здебільшого це пов’язано з обстановкою в сім’ї, де мати мало уваги приділяє дітям, а батько постійно зайнятий справами. Діти ж віддані на піклування прислуги і вчителів. Свою таку сильну потребу в любові Николенька виливає на свого друга, Сергія Івін. Він здавався хлопчикові справжнім ідеалом людини: гарний, спритний і незалежний.

На сторінках відомої повісті Толстого «Дитинство» показана історія переживань маленького обдарованого хлопчика, у якого до того ж ще дуже сильно розвинене уяву.