Яка роль особистості в історії?

Безумовно, історія відзначена особистостями, які спрямовують її хід. Як не згадати Олександра Невського, Івана Грозного, Петра Першого, Чингісхана, Олександра Македонського, Робесп’єра й інших вершителів історії? Видатні винахідники, що сприяють технічному прогресу, видатні філософи, які просувають людську думку, геніальні письменники, художники, музиканти – усі вони залишають помітний слід в розвитку історії. Можна по-різному ставитися до перетворень Петра I, але не можна заперечувати, що він «Росію задер на диби» своєю волею, своїм пристрасним бажанням поставити країну врівень з європейськими державами й перевершити їх.

Проте несправедливим буде применшувати роль простих людей в ході історичних звершень.

По-перше, лідерам будь-якої країни потрібна підтримка мас. Відомо вислів: «Кожен народ має той уряд, який він заслуговує». Важко з цим не погодитися. Народ Німеччини у свій час сам підтримував Гітлера, захоплений ідеєю національної переваги. Революція в Росії з подальшою диктатурою теж відбувалася за підтримки очманілого народу, вже в масі прохолодно ставився до віри, до оклеветанному цареві. Сучасність також показує можливість народу впливати на хід історії. Так, пройшов у 2014 році в Криму референдум був волевиявленням народу, і Крим повернувся в Росію.

По-друге, кожна людина так чи інакше, нехай непомітно, але вкладає свою частку в результат історичних подій. Прикладом тому Велика Вітчизняна війна. Хіба ми могли прийти до перемоги без героїзму простого народу, як на фронті, так і тилу? І скільки ще залишилося невідомих солдатів, невідомих подвигів, кожен з яких вів до нашої перемоги!

Хід історії – це ланцюг причинно-наслідкових зв’язків. Минуле неодмінно впливає на майбутнє. В сім’ї чийсь поганий вчинок неодмінно викличе негативний розвиток її історії, так само як і добру справу послужить сприятливому результату в ланцюзі подій. Буває, змінюється в простій родині кілька поколінь звичайних трудівників, але чесних та достойних людей, і ось у них народжується дитина, щедро обдарована талантами. І з часом він стає гордістю Вітчизни. Не так було з Михайло Ломоносов?

Отже, враховуючи вищевикладене, можна зробити висновок, що безсумнівно значення видатної особистості в історії, але лідер творить історію в комплексі з безліччю інших людей, спираючись на їхню підтримку. Історію можна уявити величезним художнім полотном, що включає в себе зображення грандіозних подій і різноманітних особистостей з їх вчинками, бажаннями, задумами і мріями.