Образ Фильки в казці Паустовського «Теплий хліб»

Люди часто роблять необдумані брутальні вчинки, а потім, побачивши наслідки, намагаються загладити провину. Такий випадок описаний у казці К. Паустовського «Теплий хліб».

Головний герой твору – Филька. Це сільський хлопчина, який жив з бабусею. Письменник не вказує його вік, але його поведінка підказує, що перед нами підліток.

Паустовський К. не описує зовнішність героя, зате акцентує уваги на його характері. Кількох слів вистачає, щоб читач міг скласти уявлення про хлопчика: “був мовчазний, недовірливий”. Філька дуже любив фразу: «Та ну тебе». Так він відповідав і однолітків, і дітям. З-за цієї звички він отримав прізвисько: «Ну тебе»

Хлопчина був грубим, але злим його назвеш. Бабка лаяла онука за неласковость, а той тільки відмахувався: «Та ну тебе! Набридла!». Можливо, його відлюдкуватість пов’язана з тим, що у нього не було батьків. Але точно стверджувати не можна, адже автор не розповідає, чому Філька жив з бабусею.

Якось зимовим днем хлопчик залишився один удома. Коли він жував хліб із сіллю, почув, що в хвіртку хтось постукав. Вийшовши на вулицю, герой побачив коня. Все село знало тварина, яке жило у мельника Панкрата. Кінь був поранений німцями, а мельник його підібрав, але прогодувати не міг. Жителі села дуже любили його і по черзі підгодовували.

Що ж Філька? На вулицю він вийшов з шматком хліба. Але не пригостив «гостя». Він гукнув на коня улюбленою фразою, додавши різке: «Диявол!» і викинув хліб у сніг. Так хлопчик не тільки образив безневинну тварину, але й поглумився над хлібом.

З-за вчинку Фильки постраждала вся село. Зима скувала її небаченої холодом. Фількіна бабка знала, що це покарання за поганий вчинок когось із мешканців. Така ж холоднеча вже спускалася на землю сто років тому. Про це старенька розповіла онука, не приховуючи, що тепер людей чекає «неминуща смерть». Хлопчик не на жарт злякалася і заплакала.

Філька здогадався, в чому справа, і вирішив все виправити. Це говорить про вміння героя визнавати свою провину і нести відповідальність за вчинки. Бабці він не зізнався, що винен у великій біді, не сказав і про те, що вирушає до мельника. Мабуть, він не хотів хвилювати стареньку, та й соромно йому було за свій безглуздий вчинок.

Коли хлопчик дізнався, що виправить помилку, якщо проб’є кригу і запустить млин, одразу ж приступив до справи. Герой зібрав людей і разом вони змогли впоратися. Тут слід згадати, що Філька був відлюдькуватим, значить, щоб скликати селян він зумів переступити через себе.

Образ героя динамічний, адже його характер змінюється до кінця казки. Замкнутий, неласковый Філька перетворюється в чуйного хлопчика, який з радістю допомагає людям.

Філька з казки К. Паустовського «Теплий хліб» постає перед читачем в двох особах і в кожного з них є чому повчитися. Прочитавши твір, розумієш, що грубість і непривітність можуть зіграти з людиною злий жарт. Змінився Філька доводить, що все можна виправити, варто тільки прислухатися до своєї совісті.