Аналіз вірша Сурикова «Весна»

Вірш Сурікова В. «Весна» було написано в 1874 р., через три роки після виходу першої збірки поета. У цей період Іван Захарович активно займався літературною діяльністю, організував літературно-музичний гурток. Основними мотивами його творів залишаються пейзажні і селянські.

Тема аналізованого твору – настання весни, краси весняної природи. Автор показує, як весна пробуджує все навколо, реалізуючи ідею вічності природного циклу.

«Весна» – пейзажна замальовка, тому головну роль в ній грають картини природи. За змінами, принесеними зеленим часом року, спостерігає ліричний герой. Характеристику цього образу дати важко, адже він практично не проявляє себе, але можна з упевненістю сказати, що його серце сповнене весняної радістю і теплом. Система образів з кожною строфою доповнюється все новими «героями». Переважають в ній образи природи: повітря, річка, хмаринка й під.

Спочатку ліричний герой помічає, як весна дбайливо огортає землю теплим повітрям, розливає навколо світло. Сонце вже не ховається за похмурими хмарами, а лагідно дивиться з висоти. Весна щедро обдаровує природу: «ось і верба вбралася в білі сережки». Здається, що більше всіх весняної свободу раді діти. Вони висипались з «задушливих хат» на забави.

Весна пробудила і річку. Вона загула, завирувала і сміливо скинула з себе «зими кайдани». Весняна пісня річки розливається по всій окрузі. Навіть хмаринка тепер не хмуриться. Вона щедро ділиться дощиком з полем. Сонце і дощик будять бруньки на деревах. Новому зеленому поряд радіє ліс. Ліричний герой з захватом вслухається в пташині трелі, милується строкатими квітами.

В останньому катрені з’являється образ весни. Її І. Суриков являє царицею в кольоровому плащі. Характеристика весни дуже лаконічна, але деталі зовнішності красуні легко домальовує уява.

Вірш Сурікова В. «Весна» складається з десяти катренів з перехресною рифмовкой. Віршований розмір – трьох – і чотиристопний хорей. Кожне рядочки присвячено якогось елементу пейзажу або певної зміни в природі. Деякі строфи відносно завершені за змістом, інші ж продовжують попередні. Умовно вірш можна поділити на дві смислові частини: весняний пейзаж і розповідь про дітей. Перша частина більше за обсягом, обрамлює другу.

Інструментом для створення пейзажної замальовки є засоби виразності. В. Суріков не створює складні тропи, віддаючи перевагу простим асоціаціям. Головну роль відіграють метафори, що дозволяють уявити природу, як жива істота: «повітря дихає», «верба вбралася в білі сережки», «ось і ліс одягнувся». Виразності картин природи додають епітети: «задушлива хата», «скидає сміливо», «береги круті». Порівняння в тексті всього одне: «дивляться, як золоті, світлі листочки».

Важливу роль для створення емоційного фону, передачі весняної атмосфери відіграє інтонація. Радість і захоплення передається оклику пропозиціями, а умиротворення – обірваної синтаксичною конструкцією.