Моцарт і Сальєрі Пушкіна – короткий зміст трагедії: жанр, історія створення і біографія героїв

У короткій п’єсі Пушкіна “Моцарт і Сальєрі” поет з’єднує історичний міф про суперництво двох великих австрійських композиторів з філософським осмисленням спалюють пристрастей, що штовхають на зраду і вбивство.

Історичні персони в трагедії

Поетичну трагедію Олександр Сергійович Пушкін написав у 1830 році в романтичний період Болдинської осені. В цей час великий російський поет написав чотири літературні твори циклу “Маленькі трагедії”, однією з яких і стала п’єса “Моцарт і Сальєрі” з початковим промовистою назвою “Заздрість”.

Класична шекспірівська драма, в якій вирують трагічні людські пристрасті, дуже коротка, лаконічна, і складається з двох нетривалих дій. Герої цього драматичного твору є реальними історичними персонами – це два відомих і успішних австрійських композитора і музиканта – Вольфганг Амадей Моцарт і Антоніо Сальєрі.

Історія створення поетичного твору така: легендарний міф про зрадництві усунення суперника через отруєння отрутою, був прийнятий Пушкіним за основу драматичного сюжету.

Головний персонаж австрійський і італійський композитор Сальєрі декламує:

“А нині – сам скажу – я нині

Заздрісник. Я заздрю; глибоко,

Болісно заздрю…”

Досвідчений і діяльний композитор вважає молодого, талановитого і легковажного Моцарта улюбленцем долі, негідним своєї власної геніальності.

Увага! Сальєрі виправдовує свій гріховний вчинок тим, що геній Фольфганг Амадей марний.

Антоніо вважає повсякденний сочинительский праця творить музиканта копіткою і розважливим, підвладним законами гармонії: “Ремесло поставив я підніжжям мистецтва.”

Коротка біографія Сальєрі

Італійський і австрійський композитор, диригент і педагог, Антоніо Сальєрі був одним з найбільш успішних і визнаних музичних авторів свого часу. Він народився в 1750 році в околицях Верони в сім’ї заможного торговця. Обдарований юнак деякий час навчався музиці у Венеції, потім у 1766 році Антон Сальєрі (німецький варіант звучання імені)переїхав до Відня – столиці Австрії.

Після опублікування опери “Армида” став досить відомим композитором, автором багатьох вокальних та інструментальних творів. Протягом свого творчого періоду написав більше сорока опер і мав великий успіх не тільки в Австрії, але й у Франції.

З 1774 року музикант був призначений придворним композитором, а з 1778 року по 1824 рік служив королівським капельмейстером, володіючи прекрасними дипломатичними якостями і музичним талантом.

Професійна кар’єра композитора була надзвичайно успішною – він займав найвищий європейський пост у професійному середовищі. Композитор пережив трьох імператорів, незмінно беручи участь у всіх значимих заходах громадської та музичної сфери Європи. Був забезпеченою людиною.

Педагогічна діяльність

Учнями великого педагога-композитора були:

 • Людвіг Ван Бетховен;
 • Франц Петер Шуберт;
 • Ференц Лист;
 • Карл Черні;
 • Ян Непомук Гуммель;
 • Луїджі Керубіні.

Всі вищеназвані автори численних музичних творів – всесвітньо визнані геніальні композитори дев’ятнадцятого століття, які дуже популярні і в наш час.

Важливо! Помер музикант у 1825 році у Відні, зробивши блискучу кар’єру не тільки як композитор і диригент, але і як педагог і громадський діяч. Маестро повністю реалізувався в професії і був успішний в мистецтві.

Божественний дар і традиції

Короткий содерженіе п’єси включає в себе і зарозуміле ставлення Сальєрі до “неэлитным” музикантам. Зневажаючи народі, придворний капельмейстер вважає мистецтво і музичний талант долею обраних професіоналів, які створюють свої шедеври за суворими правилами математичної традиції.

У середовищі собі подібних музикант почуває себе впевнено і самовпевнено, так як вважає цей тернистий шлях єдино можливим в мистецтві.

З появою юного Моцарта професійної композиторської середовищі Антоніо Сальєрі захоплюється його геніальністю і “божественної іскрою”, що таїться в його легкої та вільної музики.


Моцарт і Сальєрі

Невідворотна трагедія

Сюжет п’єси заснований на конфлікті поклоніння і заздрість до таланту молодого друга. Сальєрі вигукує: “Ти, Моцарт, не гідний сам себе”. В цьому вигуку одночасно виражається і захоплення і схиляння перед геніальністю, безтурботністю і життєлюбством колеги, але заздрісні почуття штовхають маестро на злочин. Жорстока трагедія розгортається на очах читача. Емоційний монолог обуреного Антоніо, що виправдує себе, як спасителя композиторської еліти рясніє фарбами і душевними переживаннями. Коротка мова пушкінського Моцарта в тексті п’єси невпевнена і обмежена – він каже обривками фраз.Герой розгублений і пригнічений.

Суперечливі персонажі

П’єса досить коротке і складається з двох сцен. У театральному дійстві беруть участь головні герої:

 • Моцарт;
 • Сальєрі;
 • Старий скрипаль (вуличний музикант).

Легендарний образ Вольфганга Амадея Моцарта описаний Пушкіним, як світлий геній, “вигадує музику, як птахи співають”. Юний талант представляється обдарованим і безтурботним генієм, не знає мук творчості. Сальєрі ж цей ніжний образ саркастично називає “пустим гультіпакою”, який не усвідомлює свого божественного дару і свої музичні ідеї називає дрібницею.

Конфлікт талантів

Проблематика негативних відносин посилюється “всеїдністю” Моцарта, який задоволений виконанням своїй авторській мелодії невмілим вуличним музикантом. Його веселить дилетантський звук, більше схожий на скрип, ніж на життєрадісну музику.

Антоніо ж обурений і незадоволений тим, що сліпий скрипаль награє мелодію Моцарта, а не його авторське твір. З цієї безглуздої сцени і розвивається трагічний фінал п’єси – маестро вирішує врятувати композиторський цех звільненням від безтурботного “пастуха”.

Справедливість і чорна заздрість

У відповідності з художнім задумом п’єси Пушкіна, Маестро Антоніо втілює собою бунтівний дух, протестуючий проти несправедливості земної і небесної. Його мучать сумніви і чорна заздрість у тому, що геніальністю нагороджується не він – смиренний трудяга, а “гуляка пусте” – недостойний.

Зовні стосунки між життєрадісним і простодушним Вольфгангом і лукавим Антоніо виглядають як дружні. По ідеї Пушкіна Моцарт довірливий, простодушний і не підозрює по своїй недосвідченості про небезпеку, підтверджуючи жанр п’єси.

Маестро досяг своїх професійних, громадських висот і визнання шляхом довгого самовідданої праці та особистої дисципліни. Вступаючи в конфлікт з музикантом надприродною обдарованості, Сальєрі опускається до трагічної інтриги.

Короткий зміст

Сцена отруєння супроводжується діалогом головних героїв, де Сальєрі оповідає Вольфгангу Амадею про те, що хтото був отруєний його другом Бомарше. І в цей момент геніальний Моцарт вимовляє фразу, що стала “крилатою”: “Геній і злодійство-дві речі несумісні”.

Досвідчений і досвідчений композитор, звик досягати висот музичного мистецтва творчим працьовитістю, уявив, що юний, життєлюбний Моцарт подібний райського херувиму. Ангелоподобный музикант осяяв грішний світ ніжними звуками своїх божественних творів. Тому підступний герой вирішує “повернути” цього янголятка у свій чудовий райський світ.

За сюжетом поетичного твору Олександра Пушкіна Сальєрі отруїв Моцарта, запросивши його пообідати в трактир “Золотий лев”.

Розважливий музикант підливає отрути, що зберігався у нього в протягом вісімнадцяти років, у чашу дружби, наближаючи трагічний кінець.

Фатальне передбачення і данина мистецтву

У філософському розумінні Олександр Сергійович Пушкін розглядає глибинні загальнолюдські проблеми:

 • відповідальності;
 • моральності людини мистецтва;
 • служіння мистецтву.

Що більше морально – талант чи мистецтво? Ідея загальної справедливості обертається особистої заздрістю і чорним лиходійством.

Злочин у Золотому леві

У другій і останній сцені п’єси дія відбувається в окремій кімнаті трактиру Золотий лев, де знаходяться Сальєрі і Моцарт. Молодий композитор награє на піаніно окремі уривки зі свого нового твору. Постійно потребує грошових коштах композитор, прийняв замовлення на твір реквієму (великого музичного твору для хору і оркестру на заупокійній службі). Молодий геній перебуває в пригніченому стані і розгубленості.

Реквієм замовив невідомий чоловік у чорному, який добре заплатив композитору за це складне траурний твір. Моцарт приступив до виконання, але протягом останніх трьох тижнів його гризе думка про те, що “чорний людина” невідступно переслідує його. Музикант випиває отруєне його другом вино і віддаляється, відчувши наближення смерті.

Важливо! Схоже, що постать невідомого в чорному з художнім задумом генія Пушкіна служить втіленням ворожого світу. Така жахлива асоціація неминуче виникає протягом всієї фінальної сцени цієї легендарної трагічної п’єси.

Драма А. С. Пушкіна «Моцарт і Сальєрі»: короткий аналіз, зміст трагедії

Переказ Пушкін А. С. «Моцарт і Сальєрі»

Висновок

Пишучи реквієм для заупокійної служби по померлому, Вольфганг Амадей упокорюється з трагічною долею і підпорядковується божественної долі. Сумне завершення поетичного твору супроводжується підступними сльозами Антоніо – сльозами виконаного боргу та звільнення.