Хто винен в нещасті Мрійника? (по повісті Достоєвського «Білі ночі»)

Федір Достоєвський зобразив головного героя твору «Білі ночі» молодим і освіченою людиною, службовцям якогось невеликого установи, з невеликим доходом.

Здається, що в його роки, а за повістю йому 26 років, життя повинна відкривати великі перспективи. Але у героя повісті, крім світу мрій, нічого немає. Він вісім років живе самотньо в Петербурзі. Один у величезному місті. Чому так? Немає друзів, немає коханої. Можливо, це через його скромність і боязкості. А може бути справа в його характері? Він просто любить помріяти лежачи на дивані в незатишною прокуреній кімнаті, не помічаючи нічого навколо? Йому подобається така жалюгідна атмосфера його житла? Малоймовірно. Хіба він відмовився б від нормальних людських умов? При всьому цьому тут присутній і відіграє велику роль суспільство, в якому не всі можуть відчувати себе комфортно. Якщо людина не може обманювати, у нього відкрите серце, то буденність і одноманітність дуже пригнічують його. Він любить природу, і не може зрозуміти, як під таким зоряним і світлим небом можуть жити такі злі і сердиті люди?

Можна припустити, що йому зустрічалося таких людей чимало. І хто знає, яке вони на нього впливали. Може, він став замкнутим і мрійливою людиною, тікаючи від таких людей. Середовище справляє величезний вплив на людину. Він мріяв жити в іншому суспільстві. Але що він міг вдіяти? Йому залишилося тільки мріяти. Там, у своїх мріях, він живе зовсім по-іншому. Там з ним милі люди, друзі і кохана дівчина.

І ось одного разу, в одну з білих ночей, випадок зводить його з молодою дівчиною – Настусею. Їй було сімнадцять років, і, за словами мрійника, вона була гарненькою брюнеточкой. Мрійник навіть подолав свою боязкість і нерішучість, щоб не втратити нагоди познайомитися з нею. Він відігнав від неї переслідує її пана.

Дівчина підкорює серце молодої людини, але вона в самому початку йому пояснила, що згодна тільки на дружбу, просила не закохуватися. Мрійник був дуже вдячний Насті за спілкування, за її підтримку і розуміння. Вона врятувала його хоч на невеликий період часу від самотності.

Чотири «білі ночі» були у нашого героя. І навіть вранці наступного дня отримавши від Настусі лист, в якому вона повідомляє, що вона з іншим чоловіком, він бажає їй щастя. Мрійник знову залишається один.

Хто ж тут винен? Чому він не став домагатися розташування Настусі? Він же бачив, що до нього вона теж не байдужа. Його вчинок показує, що його любов була справжньою, щирою, він розумів, що для неї так буде краще. Хто знає, як склалося життя Мрійника після його щасливих чотирьох «білих ночей». Може, він ще зустріне своє кохання, знайде друзів – і налагодить свою дійсну життя. А можливий і другий варіант: пролежить на дивані і промечтает до старості, коли вже нічого змінити не можна, і згадати буде нічого. Хоча ні, у нього були чотири білі ночі, про них і про свою милу Настусі він буде згадувати до самої глибокої старості.