«Аленький цветочек» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата заснування: 1858.

Жанр: казка.

Тема: любов і співчуття.

Ідея: любов і доброта творять чудеса.

Проблематика. Краса душі сильніше зовнішньої краси.

Основні герої: Купець; лісове чудовисько; молодша дочка купецька.

Сюжет. Торгові справи змушували купця вирушати в далеку дорогу. Напередодні від’їзду звернувся він до своїм дочкам, яких було троє, з питанням, яких подарунків заморських вони чекають від нього по приїзду? Бажанням старшої дочки був вінець золотий, середня мріяла про кришталевому столик з дзеркалом, а улюблена молодша дочка скромно обмежилася червоненькою квіточкою, та тільки такої краси, що й не знайдеш красивіше.

Багато країн об’їздив купцем, торгував прибутково, купував вигідно. Старшим дочкам знайшов, що вони просили, а бажання молодшої виконати виявилося важче всього. Скільки не бачив цих аленьких квіточок, всі сумнів його брало: той чи цей?

На зворотному шляху додому трапилося нещастя: караван його розбійниками був пограбований. Зник купець від розбійників в лісі, все кинув. Блукав він по лісу, поки не побачив якесь заграва, пішов купець на світло, і встав перед ним палац, виблискує сріблом, золотом і самородні камінням. Входить купець у палац, а всередині все обставлено по-царськи, тільки порожньо в палаці, ні однієї живої душі. Зголоднів він, і тільки подумав про це, як виник перед ним багатий стіл з різними стравами. Не знає тільки гість, кому дякувати за частування. Після ситної трапези відпочивав купець на багатій ліжка.

Відпочивши, він вийшов у сад прекрасний, почув він у тому саду птахів пісні райські, побачив дивовижні квіти. В саду тому неждано-негадано і натрапив купець на квітку червоний, та такої краси, що не бачив ніколи. Не думаючи, він зриває його. І в ту ж мить блиснула блискавка, загуркотів грім і отетерів купець від виду страшного волохатого чудовиська, яке виникло перед ним. Диким голосом заревів звір лісовий про невдячності гостя. Виявляється, квіточка був єдиною радістю цього чудовиська. Воно Стало загрожувати купцеві передчасною смертю. І благав купець про прощення, розповів він чудовиську, чому зірвав квітку цей чудовий.

Відпустив звір лісовий свого гостя, але зажадав від нього, щоб він замість себе відправив одну з дочок, а якщо ні одна не погодиться, хай сам купець повертається за смертю своєю. Дав йому звір лісовий терміном три дні і три ночі. Отримав купець від чудовиська чарівний перстень, який допоможе йому в мить опинитися де потрібно.

Так купець, надівши перстень, миттю з’явився вдома. Повідав він дочкам свою історію. Старші дочки не погодилися батька рятувати, а молодша взяла квіточка заповітний, перстенець чарівний наділу і понеслася до страхопуда.

І живе вона у нього привільно, як пані, господар їй всіляко догоджає, а розмовляє він з дівчиною через написи на стіні. І більше всіх розваг подобається їй так з чудовиськом розмовляти.

Але побажала дівиця почути, як каже привітний господар. Довго вона його просила, довго він не погоджувався, боячись злякати її, але все ж поступився її благань. Устрашилась спочатку молодша дочка купецька голоси дикого, але прислухалася до слів доброю, розумною, і посвітлішало на душі її. І стали вони так розмовляти.

Незабаром забажала дівиця на власні очі побачити доброго господаря. Довго відмовлявся звір лісовий постати перед нею в образі своєму страшному, не хотів лякати дівчину, але піддався умовлянням її. Почуттів позбулася красуня, побачивши чудовисько, але пересилила свій страх вона, і стали вони нерозлучні.

Одного разу дівчина побачила, що її батько хворий, відпросилася він у чудовиська провідати батька. Він її не утримував, але застеріг, що вб’є його туга смертна, якщо не повернеться вона після закінчення трьох днів і трьох ночей.

Знову пішов у хід чарівний перстень— і ось дочка улюблена в отчому домі. Батькові і справді нездужав. Розповіла дочка про життя в палаці, радий був батько за дочку, а сестри стали чорною заздрістю повні і відвели назад стрілки годинника в хаті на цілу годину, щоб не встигла вона вчасно повернутися.

Коли дівчина повернулася в палац, не зустрів її звір лісовий. Знайшла вона чудовисько бездиханним поруч з червоненькою квіточкою. Впала красуня поруч з ним, як підкошена, обняла страшну голову чудовиська і закричала і заголосила, що один він її серцевий, що любить вона його як бажаного нареченого.

І здригнулася земля, блиснули блискавки, прокотився грім, а дівчина впала без пам’яті. Коли свідомість повернулося до неї, то вона побачила себе у палаці на троні поряд з прекрасним принцом. Розповів їй принц, що він зачарований в чудовисько злою чаклункою королівський син. Чари чаклунки розсіялися, коли полюбила дівчина його в цьому страшному образі. І він попросив її стати йому дружиною. Тут і купець був, і поблагословив він дочку.

Відгук про твір. Казка витримана автором у фольклорному дусі, але переживання героїв передані яскраво і не залишають читача байдужим. Не залишає байдужим благородство героїв і вміння любити.