Образ Кудасова в повісті Абрамова «Поїздка в минуле»

Наша країна пережила багато історичних віх, знала не тільки яскраві і радісні події. Важкі години завжди знаходили відображення на сторінках творів. Не стала винятком і повість Федора Абрамова «Поїздка в минуле». Тут ми бачимо і колективізацію з раскулаченными селянами, і червоний терор, і засилля ідеології.

Автор показує складне радянський час, коли влада зламала не одну долю. І на сторінках повісті ми бачимо одного з таких героїв – Кудасова.

Зустрічаємося ми з ним біля будинку головного героя, Микши. Цього людини з чіпким і важким поглядом ніхто не пам’ятає. А його дивна прохання проводити до Курзии і зовсім викликає подив. Але повість усе розставляє на свої місця, допомагає зрозуміти всі дивацтва.

Микша погоджується проводити цього дивного подорожнього. Всю дорогу він мучиться загадкою, що ж це за людина, навіщо йому так необхідно потрапити в гибле місце, Курзию, але так і не вирішується нічого запитати.

Цей мовчазний і похмурий чоловік начебто має якусь владу над Ничипором. Він задумливий, на питання не відповідає, але уважно випадку базікання свого поводиря.

Кілька моментів насторожують героя, вже дуже різко реагує Кудасов. Різко і незрозуміло. Відгук знаходить розповідь Микши про дядька Олександра, а також його спогад про те, як не пускали в ліс голодних дітей. Все це, здається, дуже хвилює незнайомця, змушує його згадувати і знову переживати неприємні моменти минулого життя.

А адже так і виявляється насправді. Хто цей дивний чоловік і яку роль вона займає у долі Микши, ми дізнаємося тільки до середини повісті.

Повернувшись з Курзии, Никифор Кабылин запропонував Кудасову зайти до нього в дім, попити чаю, але той відмовився, попросив довезти до перевозу. Вже розплатившись і прощаючись з провожатым, Кудасов розкрив карти: він той самий вбивця дяді Олександра. Ще хлопчиком він взяв на себе тяжкий гріх. Причина, правда, була вагомою: Олександр Кабылин згвалтував його сестру, молоду п’ятнадцятирічну дівчину, яка прибирала у нього в кабінеті.

Тепер зрозуміла холодність героя, його мовчазність. Никифор Кабылин – його заклятий ворог. З-за його сім’ї зруйнувати життя молодого хлопця. А тепер він ламає життя і самого Микши. Адже герой не готовий дізнатися таку правду про своїх дядьків, яких він любив більше всіх і заради яких навіть зрадив власного батька, відмовившись від його прізвища і спілкування з ним.

Кудасов зіграв свою роль. Він невипадково з’явився саме біля будинку Микши і саме його попросив супроводжувати до місця дитинства. У чорному плащі, похмурий і непривітний, він став провісником неминучої загибелі головного героя. Він не міг слухати хвалебні розповіді про дядьків, про те, що навіть ціле виділено місце в обласному музеї для лиходія. Терпляче вислуховуючи Микшу всю дорогу і лише зрідка висловлюючи своє ставлення, він все-таки не витримав. Можливо, він всі ці роки чекав цього моменту, чекав можливості помститися.

Адже і вийшло. Микша не може більше жити з усвідомленням правди не може під гнітом досконалої помилки. Герой замерзає на могилі батька, до якого, нарешті, прийшов.