Гумор у романі Шолохова «Піднята цілина»

Роман Михайла Олександровича Шолохова «Піднята цілина» про трагічну године у долі країни рясніє наявністю комічних сцен. Звичайно, процес колективізації – явище, далеке від гумору. Адже з ним пов’язані не тільки смерті багатьох людей, але і вигнання «куркулів» з будинків і взагалі з рідних місць, а також втрата віри в те, що селянину можливо здобути незалежність і особисте щастя.

Якщо розібратися в суті, колективне господарство – це те ж саме кріпосне право, тільки в новій, осучасненої його іпостасі. Тоді чому ж в романі так багато сцен, що викликають сміх?

Думається, що комічне початок твору з’являється тут неспроста, воно прикриває трагічне, дозволяє переключити увагу на смішну сценку, хоча б на час забувши про масове горі.

Розглянемо, як це майстерно вдається зобразити Шолохову. Ось, наприклад, такий епізод – розкуркулення Тита Бородіна. Цей колишній червоноармієць вражає всіх навколо своєю величезною любов’ю до праці. Ми, сучасні читачі, знаючи історію, розуміємо, яке зло відбувається в цей момент. Гряде розпад сільського життя, роками усталеного укладу. Розуміє і відчуває на собі всю несправедливість і Тит, він приходить до висновку, що в пошані стає той, хто нічого не робить і лежить на печі. Його вже точно не порахують кулаком і не чіпатимуть! Вся козацька звитяга Бородіна противиться колективного життя за чужими правилами і законами. Тит бачить один вихід – дістати зброю. І ось в такий момент, коли напруга знаходиться в найвищій точці свого кипіння, з’являється герой, що став легендою, – дід Щукарь. Він одягнений у довгу бабину шубу. На діда спускають собаку, яка накидається на героя і тріпає його вбрання. Ця, здавалося б, незначна, позбавлена глибокого сенсу сценка, дана тут не просто так: вона змушує читача забути про гострий конфлікт, посміятися над місцевим блазнем.

Є й інші приклади. Стосуються вони епізоду виселення великої родини Лапшиновых. Глава сімейства намагається урезонити причитающих баб словами про те, що треба терпіти, адже і Бог проходив випробування. Разметнов ж покваплює чоловіка, не даючи навіть як слід попрощатися з рідним подвір’ям, в якому відбулося безліч подій. Глибина драми простого народу в цій сцени знову ховається за гумором. Стара Лапшинова вирішила забрати з собою гуску і кошик з яйцями. Але не тут-то було. Демка Ушаков намагається її відібрати, адже все тепер спільне, і домагається того, що просто відриває голову птиці. У цей момент він втрачає рівновагу і падає, розчавивши яйця. Стара ж звалюється з ганку. Цю сцену супроводжує вибух реготу, і ми хоч ненадовго забуваємо про те, що відбувається в долі Лапшинова.

Таким чином, Михайло Олександрович Шолохов пропонує в романі «Піднята цілина» комічні сценки для того, щоб була можливість випустити пар в ті хвилини, коли тиск трагічних обставин, несправедливості та беззаконня стає просто нестерпним.