Чому роман Замятіна називається «Ми»?

Роман Євгенія Замятіна «Ми» датований 1920 роком – тим часом, коли країна переживала перетворення в різних сферах життя. У цьому творі порушені головним чином філософські проблеми моральності, які так хвилювали автора.

Назву можна трактувати по-різному. З одного боку, Ми – міць, єдність переміг класу, який тепер займеться будівництвом капіталізму. З іншого ж, натовп, стадо, абсолютно позбавленого ідентичності і відмінності від інших.

Сучасна епоха диктувала подвійність принципів, і назва роману це підкреслює як не можна краще: всюди панує диктатура, формується масова культура і зрівнялівка, безликість, сірість, відсутність прав, можливостей і думки.

Світ майбутнього прекрасний, але відрізняється стерильністю. Прямі вулиці зі скляними прозорими будинками, навколо ідеальний порядок. Місто відгороджений від усього стіною зеленого непрохідного лісу, входити в який суворо заборонено. Оповідача, простого інженера і математика, людини без імені з порядковим номером Д-503 радує те, що відбувається, він усім задоволений і не шукає несправедливостей.

З захопленням розповідає про життя, що протікає в державі. На кожній сходинці його щоденникових записів те саме горезвісне займенник ми. Але все змінюється, коли в його душі прокидаються живі, справжні почуття. Їх не можна заглушити, зрівняти, викинути непотріб. Вони не підлягають суворому порядку, системі Єдиної держави.

Оповідач починає осягати нове, досі незвідане і заборонене. Він прагне виходу з рамок, свободи і незалежності, самого головного руйнівника всій суворої диктаторської системи.

У ньому тепер є душа, він вже не робот, як раніше, і бути таким, як до цього, не зможе. Раз спробувавши смак вольності, він вже не може від нього відмовитися. Він готовий навіть померти, але не тільки позбавлені всього цього.

Тільки от біда в тому, що внутрішнього самосвідомості особистості не досить для того, щоб стати вище цього механічного суспільства, піти проти нього. Оповідачеві роблять операцію, назавжди позбавивши його можливості відчувати. Тепер він знову безлика істота, радеющее за масову культуру.

Здається, що герой знову знаходить спокій і спокій, в якому він щасливий. Але це обман та ілюзія: маса знову пригнічує і глушить індивідуалізм.

Замятинская антиутопія пропонує нашій увазі конфлікт тоталітарної держави та вільної особистості, який вирішується не на користь останньої.

А що стосується трактування назви роману, то вона, звичайно, не так проста, як здається на перший погляд і має кілька планів. Сильна рушійна сила, готова гори звернути на своєму шляху, з одного боку, з іншого ж – сірість і безликість, маса, позбавлена всього, навіть сім’ї, любові і почуттів. Складний парадокс всього твору міститься вже в його заголовку.