«Ромео і Джульєтта» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1594-1595.

Жанр: трагедія.

Тема: любов і вірність.

Ідея: для закоханих смерть краще вічної розлуки.

Проблематика. Кривавої ворожнечі не може бути переможців і переможених.

Основні герої: Ромео, Джульєтта, Тібальт, Паріс, брат Лоренцо.

Сюжет. Дія трагедії відбувається в італійському місті Верона на початку XIV століття. Вже давно триває непримиренна кривава ворожнеча між двома самими знатними родинами в місті – Монтеккі і Капулетті. Керуючий Вероною герцог Эскал намагається припинити цю боротьбу.

Племінник синьйори Капулетті Тібальт налаштований дуже войовничо. Повну протилежність йому являє син глави сімейства Ромео Монтеккі. Це мрійливий і влюбливий молодий чоловік. На початку розповіді він сходить з розуму по черговою коханою Розалине.

У Капулетті є єдина дочка – Джульєтта. Їй ще не виповнилося чотирнадцяти років, але батько Джульєтти вже має намір видати свою дочку заміж за графа Паріса. Її мати прихильно ставиться до такого рішення. З метою зближення молодих людей батьки влаштовують свято.

Ромео з друзями випадково дізнаються про списку запрошених, серед яких є і Розаліна. Поява в будинку заклятих ворогів означає щонайменше скандал. У гіршому разі молодих людей можуть просто вбити. Ромео, Бенволио і Меркуціо йдуть на хитрість, надягаючи маски.

Тібальт дізнається Ромео навіть у масці. У гніві він збирається оголити меч. Але глава сімейства заспокоює його, заклинаючи не псувати свято. Ромео бачить Джульєтту і запрошує її на танець, під час якого молоді люди цілуються. Між дітьми непримиренних ворогів виникає справжня любов.

Ця любов безнадійна, так як немає ніяких шансів на укладення перемир’я між Монтеккі і Капулетті. У відчаї Ромео ввечері таємно пробирається під балкон Джульєтти. Дівчина виходить і починає вголос говорити про свою любов. Ромео все чує і з’являється перед коханою. Відбуваються взаємні визнання, запевнення, клятви.

Ромео розповідає про свою любов ченцеві Лоренцо і просить повінчати себе з Джульєттою. Брат Лоренцо погоджується, він сподівається таким шляхом припинити багаторічну ворожнечу. Ромео зустрічається з Джульєттою у келії брата Лоренцо. Чернець проводить обряд вінчання.

На вулицях міста відбувається випадкова зустріч Меркуціо і Бенволио з Тибальтом. Після взаємних образ зав’язується збройна сутичка. Підоспілий Ромео намагається розборонити супротивників і кидається між ними. Тібальт користується цим і завдає Меркуціо смертельний удар. Ромео в розпачі. Поріднившись з Капулетті, він став причиною смерті вірного друга. В пориві помсти Ромео вбиває Тібальта і ховається. На місці вбивства з’являється герцог Эскал. Вислухавши всі свідоцтва, він присуджує Ромео до вигнання з Верони.

Брат Лоренцо всією душею співчуває молодій людині. Він заспокоює його і радить на час сховатися в Мантуї. Перед тим, як відправитися в шлях, Ромео в останній раз зустрічається з Джульєттою. Закохані клянуться один одному зберігати вірність.

Батьки зауважує пригнічений стан дочки. Вони думають, що воно викликане смертю брата – Тібальта. Батько повідомляє Джульєтту, що через три дні відбудеться її весілля з Парісом. На відчайдушні заперечення він грубо відповідає, що у разі відмови вижене Джульєтту з дому. Таку ж позицію займає її мати.

Джульєтта звертається за допомогою до брата Лоренцо. Ченцеві шкода закоханих, він розробляє план по їх порятунку. Лоренцо дає Джульєтті зілля, яке на два дні занурить її глибокого заціпеніння, подібне до смерті. До моменту пробудження дівчина вже буде в склепі, звідки її забере Ромео.

Спочатку план вдається. Всі впевнені, що Джульєтта померла. Її тіло поміщають у фамільний склеп. Але посланець Лоренцо не зміг дістатися до Ромео. Молодий чоловік теж переконаний у смерті коханої. У відчаї він купує отрута і щоб останній раз глянути на Джульєтту, проникає в склеп. В цей же час туди направляється Паріс з метою покласти квіти. Суперники зустрічаються, і Ромео вбиває Паріса. Поглянувши на бездиханне Джульєтту, він випиває отруту і падає замертво. Дівчина приходить до тями і бачить мертвого чоловіка. Поцілувавши Ромео, вона заколює себе кинджалом. Лоренцо приходить занадто пізно.

В склеп вриваються представники обох сімейств на чолі з герцогом. Після допиту слуг і ченця Эскал з гіркотою говорить, що виною всьому багаторічна ворожнеча. Голови сімейств із запізненням укладають світ.

Відгук про твір. Безсмертна трагедія Шекспіра досі з успіхом йде на кращих сценах світу. Причина її популярності полягає в розробці актуальної для будь-якої епохи теми любові і вірності, символами яких стали Ромео і Джульєтта.