Значення і роль оповідання Солженіцина «Один день Івана Денисовича» в літературі ХХ століття

Читач, ознайомившись з розповіддю Солженіцина, напевно задавався питанням про значення і ролі твори. Адже тема укладених в такому відкритому форматі» ніколи видавалася. А завдяки Солженіцину світ дізнався про те срытом від сторонніх очей жаху, який довгий час відбувався в сталінських таборах. Так само відкрилися подробиці того, яким чином колишні військові, які до останнього захищали свою батьківщину, за допомогою жорстоких тортур, підписували якийсь «дерев’яний бушлат». З цього моменту вони і ставали зрадниками батьківщини в очах громадськості. Адже в підписаних документах говорилося, що чоловік сам здався ворогові в полон.

Солженіцин у подробицях розповідає і про те, що доводилося виносити укладеним. Постійні знущання, перевірки, побої сильний голод. Звичайно, в таборах годували, але це була або каша, або баланда, і ув’язненим доводилося це є, щоб не померти з голоду. Те, що рідні надсилали в посилці, часто просто не доходило до арештанта. А якщо все ж і доходила, то половина повинна була дістатися зовсім іншим людям. Укладені ніколи на це не нарікали, адже половина краще, ніж нічого.

Автор так само розкриває і правду, як на півночі «росли міста». В основному всі об’єкти будували ув’язнені. Причому всі роботи проходили на вулиці, і при будь-якій погоді. Начальників в’язниці не зупиняла мінусова температура, ні спека, ні відсутність відповідного інструменту. Укладеним іноді доводилося самим вже на місці виготовляти відповідне знаряддя праці.

Солженіцин своїм оповіданням «Один день Івана Денисовича» піднімав так само тему людяності, як серед ув’язнених, так і серед «вільних» громадян. Він показує, як важливо навіть під тягарем обставин не втратити моральний вигляд. Як легко «плисти за течією» і як важко часом боротися за хорошу і гідне життя.

По ходу розповіді, автор порушує ще одну тему, про яку так само не прийнято було говорити. Це отримання нового терміну» після закінчення основного. Арештантові нічого в цьому випадку не пояснювали, а лише натякали, що якщо той хоче жити, той повинен змиритися і мовчати. Найчастіше статтю такого в’язня міняли на іншу і переправляли його в інший табір. Після «відсидки» другого терміну, мало хто виходив на волю і повертався додому. Тому головний герой Солженіцина, Шухов, хоч і радів швидкого закінчення «ув’язнення», і в той же час побоювався, що з ним може статися щось подібне.

І все ж він був щасливий вже від того, що його військовий трибунал засудив не до двадцяти п’яти років, а на відміну від інших, всього лише до десяти років позбавлення волі.

За такі чималі терміни, змінювався не тільки людина, але і саме життя в країні. Тому, вийшовши на свободу і написавши твір, Солженіцин, навіть уявити не міг, що стане завдяки «Одному дню» відомим на весь світ, а його герой Шухов буде ще довгий час прикладом високоморального людини для більшості читачів.