Чи може людина жити без мети?

Часто доводиться чути фразу: «безцільно прожиті роки». Людина, яка говорить її, розуміє, що втратив час, коли міг чогось досягти, якось змінити своє життя. Життя без мети – це існування, яке не має ніякого сенсу.

Мені здається, що безцільність свідчить про психологічні проблеми або депресії. Прагнення допомагає людині розвиватися, рухатися вперед, отримувати новий досвід. Пасивність пригнічує людину, позбавляє її емоцій. Хоча я вважаю, що можна жити без мети і бути байдужим до всього, але це суперечить природі самої людини, опускає його на щабель нижче.

Російські письменники негативно ставилися до життя без мети. Ф. М. Достоєвський сказав, що «життя задихається без мети». В ній немає сенсу. Автори класичних творів показували, що може статися з людиною, яка не має жодних прагнень і намірів.

Обломов з однойменного роману І. А. Гончарова живе безцільно. Незважаючи на це, він хороший і добрий чоловік. Але він морально вмирає, коли не може розкрити кращих рис свого характеру. Навіть високе почуття не змогло спонукати в ньому спрагу до життя. Безглуздість і погубила цього героя. Не можна сказати, що Обломов не мріяв, він грів у серці мрії про сім’ю, але не зміг втілити їх в реальність з-за своєї згубної лінощів.

Життя людини, який має визначену мету або мрію, зовсім інша. Він самовдосконалюється, розвиває в собі найкраще. Але що краще: мати помилкову мету або не мати її взагалі? З цих двох крайнощів я б вибрала другу. Помилкові цілі завдають шкоди оточуючим, приносять багато проблем. Так сталося в оповіданні Чехова «Агрус».

Микола Іванович Чимша-Гімалайський хоче заволодіти ділянкою землі, щоб вирощувати там однойменну ягоду. Це прагнення морально спотворює героя, робить його залежним від матеріальних благ і дріб’язковим. Вже краще не мати ніякої певної мети, ніж стати людиною, якого не поважають у суспільстві і який приносить багато проблем суспільства.

Автори творів у своїх творах прагнули показати засоби, за допомогою яких досягалися певні цілі. Іноді вони виправдовувалися, а іноді – ні. Коли письменники описували безцільне існування, вони наполягали на нікчемності такого життя, показували можливі підсумки розвитку подій і просили читачів не повторювати помилок своїх героїв.