Образ Дарї в поемі Некрасова «Мороз, Червоний ніс»

Дарина – головна героїня поеми Н. Некрасова «Мороз, Червоний ніс». Незважаючи на це, образ жінки з’являється не відразу. Спочатку читач дізнається про смерть Прокла, який виявляється чоловіком Дар’ї. На перший погляд, здається, що автор приділяє мало уваги характеристики цього образу. Насправді, риси характеру і зовнішності молодої вдови слід шукати в рядках, присвячених російській «величавої селянці». Цей образ збірний, але неважко здогадатися, що Дарина відповідала ідеалу Некрасова.

Можна припустити, що головна героїня – струнка, молода жінка з довгим русявим косами. Вона селянка, але натура її велична, горда, як у цариці. Ці припущення підтверджуються рядками: «і ти красою дивила, була і спритна і сильна».

Дарина вірила в Бога, ця невід’ємна риса для православного російського народу. Коли рідні перепробували всі способи лікування Прокла, але жоден з них не поставив його на ноги, жінка вирішила йти в монастир. Вона знала, що там є чудотворна ікона. Дарина не думала про те, що сама може повторити долю чоловіка: надворі тріщав мороз, а до церкви треба було йти кілька верст. Сил Дарині надавала надія врятувати чоловіка. На жаль, дива не сталося, але віра жінки у вищі сили не похитнулася.

Дарина дуже любила чоловіка, смерть його стала ударом: «горе тебе висушило, заснув Прокла дружина». Краса жінки зів’яла разом з надіями на щасливе майбутнє. Єдина радість, що залишилася в житті молодої вдови – діти. Маша і Гриша змушували хоч на мить забути про гіркої втрати. Заради них Дарина трудилася, не покладаючи рук. Н. Некрасов розповідає, як вона косила жито. Цей епізод поданий від першої особи, завдяки чому читач може відчути те, що відчувала героїня.

Збирати врожай без чоловіка було важко, але жінка наполегливо працювала поле, наказуючи руках і ногах не піддаватися втомі. Вона розуміла, що тепер стала «головою» сім’ї. Під час роботи вдова уявляла, що Прокл поруч, зверталася до нього, питаючи, чи добре вона зорали, засівала поле. В думках жінка часто розмовляла з чоловіком, розповідала йому про дітей. Вона шкодувала, що чоловік так і не побачив весілля сина.

В образі Дар’ї Н. Некрасов оспівує вміння зберігати вірність. Навіть важка праця не змусила її шукати нового супутника життя. Її серце було віддано тільки Проклу. Жінка змирилася з самотньою долею удови.

Материне серце кров’ю обливалося, коли уявляла, що її Гришу заберуть в рекрути. Вона прекрасно розуміла, що захистити його міг лише чоловік. В розпач вона зверталася до чоловіка: «гине ні за що ні про що чолов’яга, встань, заступися за рідного сина! ні! не заступишься ти!..».

Життя прекрасної російської жінки обірвалося трагічно. Вона поїхала в ліс за дровами і там замерзла. Сцену загибелі автор зображує детально. Мороз дав вдові можливість відчути, що чоловік поруч, тому смерть її була не болісною. Н. Некрасов стверджує, що кожна життя рано чи пізно закінчується, і він радий, що його героїня в останні хвилини була щасливою. Він розумів, що в житті, її чекало дуже мало радісних моментів.

В образі Дар’ї Н. Некрасов втілив найкращі риси жінки. Героїня його поеми – прекрасна мати і дружина, красива і зовні, і душею.