Моральні уроки казки Паустовського «Заячі лапи»

У своєму оповіданні «Заячі лапи» Костянтин Георгійович Паустовський зображує дивовижну історію подвійного порятунку: дід, одного разу сам вызволенный з біди зайцем, тепер намагається допомогти маленькому звірку, який отримав сильні опіки.

З самого початку ця незвичайна історія викликає багато запитань. Стає цікаво і дуже хочеться дізнатися, чим же маленький пухнастий клубочок міг допомогти старому? Чому дід відчуває таке глибоке почуття вдячності? Тільки дочитавши розповідь до кінця, ми розуміємо, в чому справа, що ж сталося з головними героями.

З кожним новим рядком ми дізнаємося все про подію. Ларіон Малявін, а саме так звуть діда, вижив в лісовій пожежі тільки завдяки маленькому зайчикові. А старий пішов на полювання і навіть стріляв у звірка, тільки тому вдалося втекти. Дід і не підозрював, як може все обернутися, навіть не міг подумати, що йому самому знадобиться допомога зайченя, якого він так образив.

Рятуючи два життя, звірятко сильно постраждав: у нього обгоріли лапки. Дід Ларіон не залишив свого спасителя вмирати, забрав його додому в надії на те, що тепер він зможе допомогти вухатому одному. Паустовський своєю розповіддю вчить нас, читачів, любити природу, не ображати тварин, відповідати добром на добро. Дід Ларіон, який стріляв у зайця, не викликає негативних емоцій, скоріше навіть навпаки, ми відчуваємо почуття поваги до цього героя, адже так вчинив би на його місці не кожен. Ну подумаєш, заєць?! Скільки їх ще в лісі! Чи варто з ним возитися?! Сучасні люди не протягнуть руку допомоги один одному, що вже говорити про якесь звірятко! А Паустовський показує нам, що ще є благородні серця, здатні на добрі вчинки.

Пройшовши з головним героєм всі перипетії з порятунком, ми раптом мимоволі замислюємося, а чи вдасться діду врятувати зайченя? Адже відмовляється лікувати зайця місцевий ветеринар, довго не погоджується дитячий лікар, Карл Петрович. Але дід налаштований рішуче. До місцевого лікаря він відправляє онука, а ось в місто, який користується популярністю міського лікаря йде сам. Намагаючись умовити Карла Петровича, Ларіон розповідає всю історію від початку до кінця. Серце лекаря здригнулося. Він взявся за порятунок зайченя. Напевно, рішучість діда можна легко зрозуміти: він не просто був вдячний зайцю за те, що звір вивів його з пожежі, старий відчував неймовірне почуття провини. Намагаючись загладити ці докори совісті, Ларіон Малявін шукав всі можливі шляхи, щоб врятувати зайця.

В кінцевому підсумку дитячий лікар Карл Петрович доглядає за зайцем, лікує його. Звірятко поправляється. Ларіон Малявін не може розлучитися з пухнастим другом, він залишає зайця у себе.

Цей вчинок діда Ларіона дозволяє зрозуміти, що ще не все втрачено, якщо навколо нас є такі добрі й чуйні люди, значить, все буде добре. Дід заспокоїв свою совість, він довів розпочату справу до кінця, не відмовився, не відступив, проявив всю силу і твердість характеру, умовляючи аптекаря і міського лікаря.

Головний герой – яскравий приклад, на якого можна і треба рівнятися.