Образ Гліба Капустіна у розповіді Шукшина «Зрізав»

Образ Гліба Капустіна у розповіді Шукшина «Зрізав» викликає, як у героїв, так і у самого читача, негативні емоції.

На самому початку твору, автор дає відразливе опис чоловіки. У Гліба товсті губи, неприємний погляд, працює він на сільській пилорамі. В принципі, цей герой не сильно відрізняється від решти місцевих жителів. Однак, чому ж, в день приїзду в село кандидата наук Журавльова, біля будинку Гліба утворився натовп? Чому саме його появи чекали «місцеві мужики»?

Автор пояснює цей «ажіотаж» тим, що у Капустіна є особливий «дар» зрізати людей. Він дізнається інформацію про людину і починає буквально «завалювати» того питаннями. Ні, йому не цікаві успіхи приїжджих «знаменитостей». Він це робить з тією метою, щоб знайти «прогалини» в знаннях опитуваного і прилюдно принизити людину.

Гліб належить до такого типу людей, які дуже в собі не впевнені. За рахунок того, що кого-то вони заганяють в кут» або по-іншому – зрізують, до них приходить самоствердження. Насправді ж, Капустін заздрісник і демагог. Він ніколи і ні до чого не прагнув, і в душі відчував величезну ненависть до того, хто все-таки зміг виїхати з села, отримати достойну освіту, влаштуватися на гарну посаду. Тому він «виливав» на них свій негатив, намагаючись, «зачепити за живе» співрозмовника.

Односельці вважали його дуже розумним і освіченою людиною. Однак він лише створював таку видимість. Увесь його розум і знання зводилися до читання газет і озвучення пліток. Саме з цього, коли він прийшов у дім, де гостював Журавльов, і почув, що той філолог, то вважав співрозмовника кандидатом філософії. Гліб помилково вважав ці науки схожими, але поправляти його Журавльов не став. Він, не підозрюючи «злого умислу» порахував, що у чоловіка порожня цікавість.

Між тим Капустін став ставити провокаційні запитання. Вони були настільки дурними і безглуздими, що не кандидат, ні його дружина найчастіше не могли зрозуміти їх сенсу. Ситуація виходила з-під контролю, Гліб почав нервувати. З-за цього він зайняв позицію «контрнаступу», переходячи практично на загрози і особисті образи.

Незважаючи на те, що в результаті «непрохані гості» отримали і хліба, і видовищ, деякі з присутніх розуміли, всю «гнилу натуру» Капустіна. Однак ніхто не висловив обурення або захисту слів на адресу сім’ї кандидата. Боязнь «викликати вогонь на себе» зупиняла чоловіків, хоча деякі в душі все ж відчували співчуття.

Відчувається, що Шукшин відноситься до персонажа з великою неприязню. Він показує всю його дурість і невихованість, однак дає зрозуміти читачеві, що «пригоди в гості» на цьому не закінчаться. Чоловік, так і продовжить «зрізати» приїжджих співрозмовників, які перевершують його не тільки розумом, але і більш вдалою життям.

Капустін пишався своєю «особливістю», не розуміючи, що тим самим ламає власне життя і спотворює своє людське нутро. Після чергового «зрізу» він ще довго нагадує оточуючим, як співрозмовник був жалюгідний, але багато хто вже розуміє, що Капустін не такий вже і «герой». Розуміють, але воліють відмовчуватися…