Аналіз вірша Твардовського «Розповідь танкіста»

7 років життя А. Твардовський провів на фронті, куди потрапив в якості військового кореспондента газети «На варті Батьківщини». За цей час журналіст об’їздив не тільки Росію, але і Європу. Він написав безліч нарисів і зведень. Поетичне «я» чоловіки теж не було забуто. Військовий період позначився у творчості Твардовського віршами, що вражають точністю відтворення ситуацій.

Вірш «Розповідь танкіста» було створено в 1942 році. Основою для його написання стала розповідь очевидця. Однак під час прочитання здається, що поет своїми очима бачив те, що передав на папері.

Тема твору – героїчний вчинок радянського хлопчика. Автор показує, що для сміливого людини вік – не перешкода, він вчить цінувати кращі якості людини: силу духу, мужність і любов до батьківщини.

У творі А. Твардовського два головних образу – ліричний герой і хлопчик. Розповідь ведеться від імені ліричного героя, який виступає е тільки очевидцем, але і безпосереднім учасником подій. Це танкіст, який разом зі своїм загоном намагається відвоювати у ворога провінційне містечко. Але солдати не знають, де стоїть ворожа гармата, тому не можуть розбити фашистів.

На початку вірша автор розповідає про дітей, які зустрічали визволителів «городишках прифронтових». У військових умовах їх душі не зачерствіли, а руки не опустилися т безвиході. Діти вірили в своїх рятівників, а тому зустрічали їх, «як дорогих гостей». Серед таких діточок знайшовся сміливець, який розвідав, звідки стріляли німці, і розповів радянським солдатам. Але його добру справу не закінчилося тільки словами, хлопчисько зголосився їхати разом з загоном, щоб показати те нещасливе місце. Автор підкреслює хоробрість дитини всього кількома словами: «стоїть хлопчина – міни, кулі свищут, і тільки льоля бульбашкою».

Незабаром гармата була знищена. Танкіст згадує, що подякував «хлопи» і потиснув йому руку. Він назавжди запам’ятав обличчя маленького героя. І лише про один чоловік шкодує: забув запитати у хлопчика ім’я.

Вірш «Розповідь танкіста» не рясніє художніми засобами, що пояснюється змістом. Тим не менш, в тексті є епітети: «важкий бій», «пухкий, жирний чорнозем». Також А. Твардовський використовує гіперболу «з тисяч осіб дізнався б я хлопця». Щоб посилити ідейне звучання, автор обрамляє розповідь повторенням.

Вірш складається з десяти віршів з перехресною римою. У деяких куплетах А. Твардовський дозволяє собі не підшукувати вже дуже співзвучне закінчення рядків, наприклад: кіптява – хлопець, розвідав – поїду. Це надає розповіді простоти і безпосередності. У вірші чергуються діалогічні і монологічні катрени, що допомагає краще передати обидва образу. Написано твір ямбической рядком.

Вірш А. Твардовського «Розповідь танкіста» – один з багатьох літературних зразків, що прославляють подвиги дітей. Його особливість в тому, що в тексті практично не відчувається трагічний пафос, так як його «затьмарює» героїчний.