Порівняльний аналіз віршів Пушкіна «Я помню чудное мгновенье» і Фета «Сяяла ніч»

Закохані проходять через багато випробувань, головне з яких – розлука. Вірші про расставаньях і довгоочікуваних зустрічах можна знайти у творчості багатьох класиків. Хрестоматійними є твори С. Пушкіна «Я помню чудное мгновенье…» і А. Фета «Сяяла ніч». Вірші близькі за сюжетом, але відрізняються художньої подачею.

А. С. Пушкін написав «Я помню чудное мгновенье…», коли його серце наповнилося почуттями до красуні Анни Керн. Він побачив жінку, коли гостював у своєї тітки в 1819 році і закохався в Анну з першого погляду. Але вона була заміжньою, тому любов залишилася без відповіді. У 1925 молоді люди знову зустрілися в селі Тригірському. Поет зізнався Анні у коханні. Жінка не відмовила, адже після розставання з чоловіком була вільна. Друга зустріч і стала поштовхом до написання вірша.

На початку твору ліричний герой розповідає, як в перший раз побачив прекрасну жінку, називаючи їх зустріч «чудовою миттю». «Мимолетное виденье» назавжди залишилося в серці чоловіка. Жінка неодноразово снилася героя, в його голові звучав голос «генія чистої краси», але час стер з пам’яті все це. Чоловік зізнається, що життя його була нестерпна: «без натхнення…,без сліз, без життя, без любові».

Друга зустріч з коханою пробудила його душу, змусила серце битися частіше. Найголовніше – він знову знайшов сенс життя, зрозумів, що жити потрібно заради любові і сліз.

А. Фет був закоханий в Марію Лазіч, але не одружився на дівчині з-за того, що був бідний. Його дружиною стала купецька дочка Марія Боткіна. Поет знайшов багатство, але незабаром зрозумів, що дісталося ціною воно йому щастя. Марія Лазич після розставання померла при пожежі, але А. Фет не міг забути її до кінця своїх днів.

Вірш «Сяйво ночі» було написано А. Фетом в зрілому віці (1977). Його можна назвати спогадом-ностальгією за любов’ю, втраченою назавжди. Поет переносить читача у вітальню, з вікон якого видно сад. Світло у вітальні вимкнений, але біля ніг героїв лежать місячні промені. Така атмосфера налаштовує на романтичний лад.

У вітальні за роялем сидить жінка, яка до зорі співає пісні про кохання. За нею спостерігає ліричний герой, розуміючи, що готовий жити заради цієї жінки, обіймати її і плакати. В образі коханої неважко дізнатися М. Лазіч, яка чудово грала на фортепіано. На відміну від героя А. Пушкіна, Фетовский більше не зустрів кохану. Єдине, що йому залишається – повертатися до жінки в своїй пам’яті і знову чути чарівні звуки.

У вірші А. С. Пушкіна вся увага сконцентрована на переживання ліричного героя. Автор відтворює його внутрішній монолог, використовуючи його як інструмент психологізму. А. Фет вводить у свій твір пейзаж і інтер’єр, підкреслюючи при допомоги них душевні переживання ліричного героя та його коханої. А. Фет більше, ніж Пушкін А., заглиблюється у внутрішній стан героїні.

Із-за особливостей розвитку описаних подій, вірші «Я пам’ятаю дивну мить…» і « «Сяяла ніч» різні за настроєм.