Аналіз вірша Нікітіна «Зустріч зими»

У творчості В. Нікітіна є ряд віршів присвячених зими. Одним з кращих зразків є «Зустріч зими». Під цією назвою часто мають на увазі першу частину твору «Ніч пройшла. Розвиднілось», написаного в 1853 р (до характеристики російського народу).

Тема вірша «Зустріч зими» – наступ зими і зміни, принесені холодним порою року. Автор віршів показує, що зима в його краях – не сувора красуня, а довгоочікувана гостя, яка приносить природі радість, свіжість і легкість.

У центрі вірша пейзаж, що відображає осінньо-зимовий кордон. За змінами спостерігає ліричний герой, який майже весь час знаходиться «за кулісами». Спочатку він спостерігає за осінньою погодою з вітром і дощем. Здається, золота красуня відчуває, що їй скоро доведеться покинути привольный край, тому й роняє сльози. Разом з осінню плаче і ліс, але герой не може здогадатися, про що він сумує.

На наступний день дощ змінився пухнастим сніжком. Він швидко сховав все білим килимом. На світанку ліричний герой милується безхмарним небом і насолоджується чистим і легким повітрям. Зимовий пейзаж вражає блиском снігу і веселим кучерявим лісом над чистим полем.

Лісі присвячено кілька рядків. Цей образ динамічний: спочатку, коли природа проводжає осінь, він сумний, а в передчутті зими – веселий. В описі лісу знаходиться місце і образу-символу Росії – березам. Білокорі красуні вже зняли сережки, але зима їм подарувала нове прикраса – краплі-алмази. Дерева вітають зиму, вважаючи її гостею. Їй дозволяють веселитися від душі: співати пісні півночі, будувати мости, розгулювати по просторах і розстеляти килими. Неважко здогадатися, що адресантом запрошення є не тільки ліс, але і ліричний герой, і сам автор.

Твори «Зустріч зими» можна умовно поділити на смислові частини: опис приходу зими та звернення до довгоочікуваної гості. На строфи текст не ділиться. Автор використовував різні види римування, деякі рядки не римуються, але їх созвучье реалізується за допомогою ритму. Віршований розмір – трехстопный ямб.

Краса зимової природи передається за допомогою художніх засобів. Головну роль грає уособлення, за допомогою якого І. Нікітін оживляє зиму і ліс: «плакав похмурий ліс», «дивиться весело ліс з-під чорних кучерів», «здрастуй, гостя-зима». Казкова Картини доповнюються епітетами («безлюдний простір», «побілілі поля», «стримані сльози») і порівняннями («білий пушок…, почав падати сніжок», «як алмази горять»).

Деяким елементам пейзажу виразності надає алітерація, наприклад, у перших віршах незатишно атмосферу передають слова з приголосними «р», «с»: «вчора вранці дощ скла вікон стукав». Описи тріскучого морозу стають більш виразними завдяки приголосному «р»: «і замерзла річка, на дворах і хатах сніг лежить…».

У вірш «Зустріч зими» відобразилося як народна, так і індивідуально-авторське сприйняття холодного часу року.