Аналіз глави «Про корінь походження глуповцев» (по романі Салтикова-Щедріна «Історія одного міста»)

Роман відомого майстра сатири Салтикова-Щедріна «Історія одного міста» складається з безлічі розділів. Ключове значення має глава з назвою «Про корінь походження глуповцев». У сутності саме вона є зав’язкою сюжету.

Ця частина твору є пародією на давній рукопис «Слово о полку Ігоревім». Така алюзія пояснюється задумкою автора видати свій роман за знайдену їм справжню рукопис про місто Глупове. В архаїчному стилі висловлене бажання «ущекотать» глуповцев, описавши їх добрі справи і той корінь, який дав їм початок.

У розділі про походження жителів Глупова, як і будь-якій іншій главі роману, письменник піддає сатиру на самодержавний устрій життя в царській Росії, показуючи всі неприємні сторони абсолютизму, монархії. Ідея автора – переконати всіх в антинародності такого режиму.

У цій частині твору Салтиков-Щедрін пародіює суперечки про походження Русі. Сатирик використовує дану дискусію для викриття природи самодержавства. Використовуючи езопову мову, автор замінює багато поняття, наприклад, замість слова цар застосовується – князь. Головотяпские посли ведуть переговори з варязькими князями, які ставлять антинародні умови. В результаті посли втрачають волю і, пониклі духом, йдуть геть.

Пародіюючи сучасні суперечки історичної тематики, автор зміг досить точно охарактеризувати царську владу з моменту її зародження.

«Історія одного міста» – це роман, головна проблематика якого полягає у стосунках влади і народу. У главі про корінь походження глуповцев розповідається, як головотяпы, добровільно втративши волю, стали глуповцами. Вони самі шукали для себе кабалу, того, хто буде ними керувати, тому що інакше жити не звикли. Таким сатиричним прийомом автор показує, що багато в чому народ сам винен у своєму принизливому становищі. Невміння розпоряджатися власним життям, надія на царя-батюшку – ось що дозволяє існувати глуповскому порядку.

Глуповцы не зуміли обрати головного в своєму середовищі, тому вони пішли на його пошуки. Важливим критерієм відбору стало умова: ватажок повинен бути самим дурним. Ця задача виявилася не такою вже й простий: або шукачам відмовляли, або князь був не досить дурним. Але з часом їм пощастило – вони знайшли те, що хотіли. І відтепер глуповцы жили за законами ватажка: віддавали більшу частину прибутку і терпіли всіляке насилля. Але назад дороги вже не було.

Повернувшись на свою територію, головотяпы побудували місто на болотине і нарекли його Глуповым, а себе відповідно – глуповцами. З цього моменту стала «процвітати» ця гілка.

Глава про походження жителів Глупова – початок багатостраждальної історії міста. Далі буде йти мова про градоначальниках, які правили лише собі в догоду, не рахуючись з думкою жителів. Ця глава символічно натякає на початок самодержавства в царській Росії. А значить, глава має першорядне значення для послідовного розкриття сюжету.

Читач може зрозуміти, якими людьми керували воєводи. Знаючи історію походження глуповцев, ми вже не здатні їх просто жаліти. Адже вони самі прирекли себе на кабалу. І хоча головний об’єкт сатири – міські начальники, образ сірої терплячою маси теж смішний. Автор не хотів жаліти народ, а хотів підштовхнути його, змусити шукати справедливість. Він вірив, що коли-то народ стане подібний природної стихії, яка зруйнує глуповской порядок у суспільстві.

Глава «Про корінь походження глуповцев» носить символічний характер і є ключовою для всіх подій у романі.