«Капітанська дочка» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1836.

Жанр: історичний роман.

Тема: любов на тлі бурхливих історичних подій.

Ідея: готовність чесного і благородного людини на самопожертву в ім’я любові.

Проблематика. В екстремальних умовах проявляється справжнє обличчя будь-якої людини, його найкращі і найгірші якості.

Основні герої: П. А. Гриньов, А. В. Швабрин, М. Миронова, Савельіч, Пугачов.

Сюжет. Петро Андрійович Гриньов тихо і безтурботно жив з батьками до настання сімнадцяти років. По досягненні цього віку його суворий, але справедливий батько вирішив, що для сина настала пора нести службу. Незважаючи на те, що “Петруша” був записаний у гвардію, батько відправив його до Оренбурга. Разом із Гриневым виїхав його відданий слуга – старий Савельіч.

В дорозі кибитка Гриньова збилася зі шляху. Дорогу вказав якийсь бродяга, який виявився згодом самим Омеляном Пугачовим. Разом з ним Гриньов і Савельіч провели ніч на постоялому дворі. В нагороду за допомогу головний герой подарував уявному волоцюгу свій заячий кожух.

В Оренбурзі Гриньов постав перед старим генералом і передав йому рекомендаційного листа свого батька. Генерал Андрій Карлович призначив місцем служби для Гриньова віддалену Білогорську фортецю.

Гриньова вразив вигляд фортеці, що складається з кількох избущек. Ще більше здивування він відчув, побачивши захисників “грозного бастіони” – кількох інвалідів, якими командував непоказний дідок – капітан Миронов. Практично відразу Гриньов зрозумів, що справжнє керівництво фортецею знаходиться в руках дружини Миронова – Василіси Єгорівни. Молодий чоловік познайомився зі своєю майбутньою любов’ю – дочкою капітана Машею Миронової.

Служба розчарувала Гриньова своєю буденністю. Але він знайшов розвага в дружбі з іншим офіцером – А. В. Швабриным. До того ж головний герой поступово закохався в Машу. Ця любов стала причиною конфлікту між ним і Швабриным. Взаємні кпини й образи закінчилися тим, що Швабрин викликав Гриньова на дуель. Перша спроба з’ясування відносин була перервана комендантом. Через деякий час противники знову схрестили шпаги, та Гриньов був поранений.

Поранення несподівано обернулося щастям для Гриньова. Між ним і Машею сталося пояснення. Дівчина погодилася на шлюб. Для отримання благословення Гриньов написав послання до батьків, але отримав різку відмову. Маша заявила, що не посміє піти проти волі батьків коханого. Для Гриньова настали “чорні дні”.

Млява одноманітна служба була перервана раптовою повідомленням про повстанні Пугачова. Повсталі були вже дуже близько від Білогірської фортеці, тому Миронов приготувався до оборони. Сили бунтівників значно переважали захисників села, тому Пугачов легко оволодів фортецею. Миронов з дружиною були одразу ж стратили. Швабрин виявився зрадником, а самого Гриньова врятував Савельіч. Кинувшись в ноги Пугачову, він домігся звільнення свого пана.

Мешканців фортеці змусили присягнути Пугачову, після чого повстанці почали святкувати перемогу. Маші вдалося сховатися в попаді. Несподівано сам Пугачов запросив до себе Гриньова. В розмові віч-на-віч виявилася надзвичайна сміливість молодої людини. Вражений глава повстання дав йому повну волю. На наступний день Гриньов попрощався з хворої гарячкою Машею і залишив фортецю.

Гриньов прибув до Оренбурга і повідомив генералу про взяття фортеці. На військовій раді було прийнято рішення зайняти оборонну позицію. Війська Пугачова оточили Оренбург і почали облогу. Під час однієї з вилазок Гриньов зустрів урядника з фортеці, що передав йому послання від нареченої. Дівчина повідомляла, що її насильно утримує Швабрин з наміром зробити своєю дружиною. Оскаженілий Гриньов попросив допомоги у генерала, але йому було відмовлено.

У відчаї головний герой вирішив діяти самостійно. Він разом з Савельичем виїхав з Оренбурга і знову потрапив у полон до Пугачову. Повідомлення про підлу поведінку Швабрина викликало гнів у отамана розбійників. Він пообіцяв допомогти Гриневу і звільнити його наречену. В Білогірської фортеці лист Маші підтвердилося. Дівчина перебувала під замком у вкрай виснаженому стані. Пугачов мало не стратив Швабрина, але в останній момент змилостивився. Гриневу ж він знову надав повну свободу.

Головний герой відправив наречену до своїх батьків, а сам продовжив брати участь у військових діях. Після поразки Пугачова він отримав довгоочікуваний відпустку, але раптово був заарештований. Гриньова звинуватили у зв’язках з повстанцями і засудили на сибірську посилання.

Рішення суду вразило батьків Гриньова, але Маша вирішила не здаватися. Приїхавши до столиці, вона зовсім випадково зустрілася з імператрицею і повідомила їй всю правду. Здивована Катерина II наказала звільнити сміливого юнака. Молоді одружилися і спокійно зажили в Симбірської губернії.

Відгук про твір. “Капітанська дочка” – блискуче історичний твір Пушкіна. Романтична історія кохання насичена колоритними деталями епохи. Особливий інтерес представляє образ Пугачова і його міркування.