Яку роль відіграє природа в житті героїв роману Толстого «Війна і світ»?

У творах Л. Н. Толстого природа – це не просто фон для подій, але й інструмент для відображення внутрішнього стану героїв. У романі «Війна і мир» Лев Миколайович відтворює панорамні пейзажі, милуючись разом з героями їх красою. Улюблені герої письменника живуть в єднанні з природою, яка є і розрадником, і мудрим порадником. Деякі пейзажі стали хрестоматійними.

Неможливо пропустити пейзажну замальовку ночі у Втішному. Вона подана через сприйняття Наташі Ростової. Дівчина захоплюється місяцем і загальною атмосферою. Коли емоції б’ють через край, вона звертається до Соні: «Ах, яка краса!.. – Адже такою собі чарівної ночі ніколи, ніколи не бувало… – Ні, ти подивися, що за місяць!..». Одночасно з Наташею цієї ночі милується і Андрій Болконський. Ця художня деталь натякає, що молодих людей пов’язує щось більше, ніж фізичний потяг.

Щоб читач міг уявити, що відчувають герої, Л. Н. Толстой використовує в пейзажній замальовці безліч епітетів, які передають всю колірну гамму «видовища»: білий, чорний, сріблястий. Автор намагається розглянути не тільки місяць, але і дерева, дахи, блискучу росу. Все це дивує красою і невинністю, гармонійно зливається з емоціями закоханих Наташі та Андрія.

Князю Андрію природа показує, що людина – ніщо в порівнянні з вищими силами і вічністю. Всі знають уривок твору, що описує поранення молодого князя під Аустерліцем. У переломний момент його життя на допомогу приходить саме матінка-природа. Здається, вона насичує його душу і тіло життєвими силами.

З образом Андрія Болконського тісно пов’язаний образ-символ дуба. В аналізованому творі під цим деревом мається на увазі життєва сила і енергія. Чоловік двічі «зустрічається». Під час першої зустрічі ранньою весною він розчарований у житті, а дуб йому бачиться так: «сердитий, зневажливий виродок з обламаними суками, кострубатими руками і пальцями». Князю здається, що його життя закінчилася, так, як і життя цього дуба. Вдруге він бачить дерево після душевного і фізичного зцілення. Андрій дивується прекрасного преображення, усвідомлює, що й сам змінився так само.

П’єр Безухов, як і Наташа Ростова з Андрієм Болконским, милується нічним пейзажем, коли в його серці спалахують почуття до Наталки. Природа також допомагає цьому героєві вибратися з полону, підказуючи, що кожна людина мусить боротися за свободу.

Полювання у Відрадному розгортається на тлі осінньої природи. Пейзаж вражає буйством фарб, відтінків. Тут яскраво-зелені, і бурі, і світло-жовті , золоті острови лісу і полів». Осінь зовсім не здається сумною, навпаки, передає настрій людей, які полюють, танцюють і веселяться.

Примітно, що такі герої як Ганна Павлівна Шерер, Елен і Анатоль Курагины й під. не вміють вести розмову з природою. Пояснюється все просто: вони звикли до штучного життя, штучним відносин, природа для них – лише пустушка, адже з неї не отримаєш грошей і власної вигоди.