Аналіз вірша Майкова «Нива»

Вірш «Нива» А. Майкова було написано в 1856 р. За кілька років до скасування кріпосного права. Письменники-сучасники Аполлона Миколайовича негативно сприйняли твір, так як вважали, що поезія повинна бути зброєю для захисту прав народу. «Нива» ж, на їхню думку, занадто аристократична. Сьогодні вірш отримало заслужене визнання.

Тема вірша – краса і таїнство засіяної ниви; праця женців. Автор показує, яку благодать може відчувати людина на ниві, він оспівує працю женців, закликаючи читача цінувати його. Також Майков стверджує, що для людини важлива не тільки матеріальна складова, але і «хліб духовний».

У центрі твору ліричний герой, який описує все, що відчуває на ниві. Спочатку він розповідає, як простори зустрічають його кашкою лободою і, нарешті, житом. Жито густа та колюча, але ліричний герой насолоджується, пробираючись через неї. Колючі шипи він порівнює з бджолами.

Піднесений настрій героя, тому він радісно вигукує: «О божа благодать!». Тепер жито здається йому острівцем прохолоди, де можна сховатися від палючого сонця. Колоски чоловік сприймає, як людей. Йому здається, що вони про щось розмовляють. Раптом ліричний герой зауважує жниць і женців, які в’яжуть важкі снопи. Вони працюють від зорі до зорі, але зовсім не скаржаться на важку роботу. Навпаки, роблять її весело і швидко. Картина жнив заворожує героя. Його уява переносить читача до комор, де простір заповнюється шумом народу і скрипом возів. Настрій оповідача трохи затьмарюється при вигляді бурлак, які працюють не так завзято. Герой розуміє, що вони змушені тяжко працювати, щоб отримати хоч копійки.

Думки героя поступово переносяться від урожаю до вічних цінностей. Він просить Господа дати його Батьківщині «хліба духовного». При цьому герой розуміє, що зберегти «насіння думки» від негоди дуже складно, тому просить Бога послати сонечка, щоб нинішні покоління могли спертися на своїх онуків і зітхнути з полегшенням, дивлячись на новий урожай.

Вірш А. Майкова «Нива» поділено на три строфи з різною кількістю термін. Формальна організація твору відповідає змісту. За змістом твір поділяється на три частини: зустріч з нивою, опис роботи женців, звернення до господа з проханням дати «духовного хліба». Більшість рядків об’єднуються паралельної рифмовкой, також автор використовує кільцеву і перехресну.

Щоб розкрити теми і реалізувати ідею, А. Майков використовує художні засоби. У тексті багато метафор: «дзижчать колосся», «турботи повні колоски треба мною бесіду важливу ведуть між собою», «на зорі стукають моторні ланцюга». Також важливу роль відіграють порівняння: «гуськом, як журавлі, проходять бурлаки», «пірнаючи, точно в море» Деякі з них дуже об’ємні, наприклад, порівняння колосків і бджіл. Його автор розтягує на кілька рядків, згадуючи про своє дитинство. Виразності описаного додають епітети: «чіпка лобода», «бджоли тривожні», «ясний день», «несгубленные зерна».