Аналіз повісті Гоголя «Вечори на хуторі поблизу Диканьки»

«Вечори на хуторі поблизу Диканьки» – широко відомий цикл повістей приголомшливого письменника Миколи Гоголя. У них автор правдиво відобразив картину життя в Україні в бутність 17-18 століття. Незважаючи на те, що Гоголь творив, проживаючи в Росії, він ніколи не забував свої рідні краї. Особливо пригадувалося йому дитинство, проведене в Диканьці, про яку ще тоді ходили легенди.

Роботу над циклом письменник почав у 1829 році, а в 1831-1832 роках подав у видавництво. Реакція літературних критиків і читачів була позитивною. Микола Гоголь придбав справжню популярність. Секрет успіху крився у манері викладу автора, його поетичному описі буденному житті українського народу. Прекрасний гумор, містицизм і поетичність твору високо оцінив навіть Олександр Пушкін.

Читаючи цей твір, ви потрапляєте в світ народних вірувань, фантастики, казкових подій. Автор доводить важливість простих людських істин, стверджує віру в перемогу добра над злом, велич християнської моралі, красу почуттів людей з народу.

У повістях тісно переплітається реальність і фантастика. Роль містики в тому, щоб яскравіше показати перемогу добра над злом. Цікаво те, що часто містичні сили автор зображує смішно. Можливо для того, щоб люди не боялися і вірили в перемогу добра. Наприклад, відьма Солоха смішна у своїй спробі сховати всіх своїх чоловіків у мішки.

Серед героїв твору виділяються: простодушні, але кмітливі парубки (Гриць, Левко, Вакула); гарні панночки, які чекають таких женихів (Параска, Оксанка і Ганна); кумедні образи, в яких видно гумористичний талант автора (Чуб, Пацюк, Шпонька); представники нечистої сили, з якою бореться головний герой (Петрусь, Солоха та інші).

Цикл складається з двох книг, в кожній по чотири повісті. Обидві книги починаються вступним словом псевдоиздателя Рудого Панька.

До першої книги увійшли твори: «Сорочинський ярмарок», «Вечір напередодні Івана Купала», «Майська ніч», «Пропала грамота». Незважаючи на різні історії в повістях, твори об’єднує народна поетичність і зв’язок з містикою.

У другу книгу входять наступні повісті: «Ніч перед Різдвом», «Страшна помста», «Іван Федорович Шпонька і його тітонька» і «Зачароване місце». Цю книгу автор вважав більше художньої. А повість «Ніч перед Різдвом» дійсно стала однією з найбільш екранізованих.

Творча спадщина Миколи Гоголя – велика цінність у світовій літературі. У циклі «Вечори на хуторі поблизу Диканьки» чарівним чином співіснують добрий гумор і сатира, реальність і містика, простодушність і хитрість героїв і все це на тлі чудової природи України. Самобутність автора, його вміння створити гумористичні, і в той же час глибокі образи дивує. Історії повістей взяті з життя народу, почерпнуті з легенд. Тому їх не просто цінують, а люблять вже багато поколінь читачів.