Трагедія особистості, сімї, народу в поемі Ахматової «Реквієм»

Пам’ять людства зберігати найстрашніші і непередбачувані історії, Анна Ахматова розповідає голу правду про свою епоху, про те, як тоді гинули люди. Гинули фізично і духовно, а разом з ним їх родичі та близькі.

У поемі «Реквієм» Ахматова змогла запам’ятати не тільки трагедію особистості, але й трагедію сім’ї і цілого народу. Поетеса пройшла всі кола пекла сталінських репресій, вона змогла відчути всю материнську біль. Ахматова знала про сучасність зі свого власного досвіду. Під арештом перебував її син Лев, загинув чоловік, друзі та близькі люди. Після такого повороту подій поетеса просто не змогла мовчати, материнське серце розривалося від болю шаленої, від жахливих страждань і душевних мук.

Коли читаєш твір, вражає яскравістю і глибиною переживань. Деколи забуваєш, що читаєш художній твір. У центрі – надламана жінка, у якої була сім’я, коханий чоловік, радість творчості. Але щастя змінилося великою прикрістю і безрадісними днями. Це не індивідуалізований образ, у ньому є особисті риси, але переважає все-таки узагальнені.

Незважаючи на всю біль і гіркоту, героїня зуміла побороти в собі страх і обурення і сміливо відстоювати свої інтереси. Образ страдниці-матері увібрав в себе основні риси матерів, які гинули під стінами в’язниці заради своїх дітей. Вони були дуже сильними і мужніми, саме тому змогли подолати всі труднощі.

Автор описує кілька картин, одна страшніша за іншу, вони пов’язані з ліричною героїнею поеми. Звучить мотив скам’яніння, який асоціюється зі смертю, він повторюється по всьому тексту. Поетеса акцентує увагу на особисте горе матерів, на те, як важко втрачати своїх синів, чоловіків, потім переходить на сімейні цінності, розповідаючи про те, що тоталітарний прес ламає долі сімей. І врешті-решт йдеться про трагедію російського народу, який не може впоратися зі страшним механізмом знищення.

Є у творі роздуми про улюбленій Батьківщині і про історичної пам’яті. На думку Ахматової, їй повинні поставити пам’ятник, але не там, де вона народилася, а там, де вона простояла триста годин. Її страждання і страждання тисяч матерів повинні бути увічнені.

Поема Ахматової «Реквієм» – це вирок всьому тоталітарному режиму, який принижує і знищує не тільки окремі особистості, ламає долі родин і цілих народів. Поетеса не боїться сказати правду, їй є про що сказати, і є, про що промовчати.

Вона вірить, що читачі зрозуміють основні ідеї, закладені у творі, прочитають його в тому ключі, в якому воно написане. Пройшли століття, але ця поема, написана зі сльозами на очах, з всесвітньою болем і сумом досі актуальна. Вона сприймається сучасниками як надгробний плач, як застереження всьому людству. Таким чином, особисте тісно переплітається з народним, індивідуальні риси з узагальненими, всі ці мотиви і лейтмотиви діють у сукупності, що дуже важливо для розуміння всіх деталей поеми.