Чому оповідання називається «Матрьонін двір»? Який сенс тут має слово «двір»?

Російський письменник Солженіцин мав сміливість відображати сучасну йому дійсність у своїй творчості. Він трепетно ставився до всього споконвічно народному, і хотів, щоб люди навчилися берегти свої корені, свою духовність. У своїх творах автор піднімає питання моральності, направляє читачів на праведний шлях. Героїня-праведниця з оповідання «Матрьонін двір» служить добрим прикладом.

Чому оповідання має назву не просто Мотря, а саме Матрьонін двір? Адже по суті головною тут є саме сама жінка Мотря, простодушна безкорислива мешканка села. Другий головний герой Игнатич теж служить для розкриття її образу. Проте сенс криється в символіці слова двір. Двір – це притулок людини, те місце, де він може відчути душевний спокій.

У дворі Мотрони знаходить спокій і розчарований в житті Игнатьич. Він шукав саме такий куточок – тихий і віддалений від цивілізації. А в особі Мотрони він знаходить хорошого співрозмовника і споріднену душу.

Автор натякає на нерозривний зв’язок двору і його господині. Спочатку добротний будинок поступово занепав точно так само, як і постаріла його господиня. Вони разом пережили війну та інші трагічні події. Все, що залишилося у Мотрони – це її двір і кілька скарбів: коза, фікуси і колченогая кішка.

Мотря та її двір дійсно схожі. Мотря – невибаглива стара жінка, не дуже охайна, але чуйна і добра. Її двір, зовні недоглянутий, все-таки приваблює мандрівника Игнатьича, який бачить у ньому затишний куточок.

На жаль, мало хто цінує головну героїню. Навіть ті, кому вона допомагала, ставляться до неї з насмішкою, вважаючи божевільною за її безкорисливість. Мотрю засуджують за те, що вона запустила свій двір. Хоча ті ж люди не втрачають можливості отримати Мотрю як працівниці на своєму городі. За працю героїня не просить винагороди, так як робить це щиро і радіє чужому врожаю, як свого.

І тільки приїжджий в село Игнатьич розгледів у Мотрони праведну душу. Він захоплюється її добротою, хоча іноді все ж не розуміє, чому його Мотря стільки терпить від інших людей. Наприклад, навіщо жінка співчуває дружині свого колишнього коханого? Але в цьому і особлива краса героїні – вона не тримає ні на кого зла, а навпаки намагається допомогти всім.

Переживає за Мотрю ще одна людина – прийомна дочка Кіра. І це говорить про те, що жінка змогла виховати в ній добрі якості.

Зв’язок героїні та її двору показана і в кінці розповіді. Тадей домігся того, щоб Мотря віддала світлицю його доньці. В результаті будинок майже зруйновано, а його господиня потрапила під поїзд.

Письменник показує в оповіданні образ праведниці, її «двір» душі, і те, що таких, як вона, майже не залишилося вже в Росії.