Тема загибелі людської душі в оповіданні Чехова «Іонич»

В оповіданні «Іонич» А. П. Чехова, у відповідності з індивідуальним стилем автора, тісно переплітаються прихована іронія та внутрішня трагедія людини. Антон Павлович на прикладі провінційного лікаря показує, як під вагою зовнішніх факторів згасає людська душа.

Дмитро Іонич Старцев – людина, помилки якого варто запам’ятати і не повторювати у власному житті. На початку розповіді Старцев – молодий чоловік, недосвідчений ситим життям. Він любить свою справу і з задоволенням допомагає простим мужикам. Великих грошей не отримує, але інтерес до роботи від цього не згасає. Дмитро Іонич розуміє, що коли запрацює на власних коней, хороший будинок, головне наполегливо працювати.

Молодий доктор інтелігентний, знає собі ціну, але носа не задирає. Він охоче і легко знаходить спільну мову з іншими, заводить знайомства. Одне з знайомств стало фатальним для його душі. Як-то на вулиці його представили Туркину Івану Петровичу – людині, відомому у всьому місті. Старцев отримує запрошення в гості і вирішує не упускати такої прекрасної можливості увійти в «розумну» і цікаву сім’ю.

Туркины виробляють неоднозначне враження на молодого чоловіка, але контраст між інтелігенцією і мужиками приваблює його. Крім того, Дмитро Іонич знайомиться з дочкою Туркіна, Катериною Іванівною, яка незабаром полонить його молоде і палке серце. Старцев мріє одружитися на красуні, але та робить вибір на користь кар’єри. Це і стало першим поштовхом до душевної загибелі героя.

Дмитро Старцев встиг зачепитися у вищих провінційних колах, поки залицявся Катериною Іванівною і тепер просто не може повернутися до скромного життя земського лікаря. Він вирішує працювати наповал, щоб забезпечити себе матеріально. Незабаром гроші стають головним сенсом його життя, душа черствіє, тіло перетворюється в некрасиву оболонку для збіднілого внутрішнього світу.

Людина, що знищила свою душу, не вміє любити або дружити, тому дуже скоро Іонич залишається самотнім. Доля надає йому можливість створити сім’ю, але він вже не може переступити через себе нового і через свої неприємні спогади.

Не тільки образ Старцева уособлює загибель людської душі. Прикладом цього процесу є і Туркины. Іван Петрович, Віра Йосипівна, Катерина Іванівна – всі вони живуть у вигаданому світі марнославства і популярності. В ілюзіях ці герої втрачають всі людські. Їх внутрішній світ не розвивається, душа гине, роблячи кожного по-своєму нещасним.

На основі аналізу образів можна впевнено сказати, що людська душа гине від небажання чинити опір впливу фальшивих цінностей, які є великою спокусою людей різних епох. Драми в особистому житті тільки прискорюють процес душевної деградації, якщо людина не вміє відрізняти істинні цінності від пустушок.

Тема загибелі людської душі традиційна у світовій літературі, але Чеховська інтерпретація її залишиться актуальною ще для багатьох поколінь.