Свято масляної

Масниця – свято, що прийшов з слов’янського язичництва. Зміст його був в розставанні з зимою і радісної зустрічі весни. З прийняттям християнства на Русі це свято зберігається, але іменується по-церковному – Сирна тиждень. Ця тиждень, що передує Великому посту. Сирна тиждень є суцільною, без пісних середи і п’ятниці, але м’ясна їжа на масляну вже виключена. Одночасно, таким чином, масляна включає в себе і відпочинок перед многотрудным постом і підготовку до нього.

Стабільною дати для масляної немає, її проведення залежить від того, на яке число падає Великдень.

Масляна передбачає рясне застілля, центральне місце серед всіх страв відводиться млинців, оскільки млинець – символ сонця. Білоруси і українці не меншу увагу приділяють вареників і сирників.

За давньою язичницькою традицією вся масляний тиждень супроводжується хороводами, веселими піснями, танцями, іграми. Апофеоз свята – публічне спалення опудала з соломи, що символізує зиму.

У понеділок масляну зустрічали. Зустріч знаменувалася розкочуванням крижаних гірок. І чим довше біг саней з гірки і голосніше веселощі в санях, тим ряснішим буде врожай. І чим вище злітають гойдалки, тим вище все зростає. Такими були стародавні повір’я.

У вівторок починалися ігри. За всі кумедні витівки і жарти слід пригощати млинцями.

Середа отримала назву “лакомка”. У середу належало виявляти особливу гостинність і гостинність. Млинці на столі залишаються цвяхом програми.

Четвер позначений у олійної тижня гулянками. У четвер народ катався на конях по ходу сонця навколо селища, щоб таким чином прискорити прихід весни. Для чоловіків в четвертий день масляної найважливішою справою було штурмувати снігове містечко.

У п’ятницю прийнято зятям відвідувати тещу з розрахунком на млинцеве частування, а тещ вітати зятів млинцями.

Субота заслужила звання “золовкиных посиденьок”, оскільки у цей день заведено відвідувати родичів і їсти млинці.

Останній день масниці в церкві відомий як Прощену Неділю. У цей день православні просять один у одного прощення за завдані образи, так полегшують душу і готують її до Великого посту.

У такому порядку протікала масляний тиждень. За стародавнім повір’ям, чим ситніше і веселіше проведеш масляну, тим багатшим будеш жити весь рік. І народ старається.