Образ вітру в поемі Блоку «Дванадцять»

На створення поеми А. Блоку пішло всього пару образів, але вона вражає незвичним художнім образом. Твір багато колоритними глибокими образами, які цікавили не одне покоління літературознавців, критиків, істориків. У системі образів особливу увагу привертають образи-символи. Вже в перших рядках автор пише про вітер, який можемо тлумачити як в прямому, так і в переносному сенсі.

У прямому сенсі вітер служить для створення похмурої атмосфери прохолодного, мокрого жовтня і морозного незатишного лютого. Ця атмосфера породжує в читача стан тривоги, страху, невизначеності, відчуття того, що ти всього лише людина, безсила перед стихією.

Але набагато цікавіше розглядати символічне значення вітру. Революційні події, подібно урагану руйнували все на своєму шляху. Тому для художнього вигляду революції в поемі «Дванадцять» Олександр блок використовує образ вітру. Доказом цього служить те, що поет не пише, як вітер колише дерева або зриває з будинків дахи. Ні, його вітер спрямований на людину: «Вітер, вітер! На ногах не коштує людина». Цікаво, що в інтерпретації Блоку негода охоплює не тільки Росію, але і весь світ: «Вітер, вітер – На всьому божому світлі». Таким чином, автор прозоро натякає на масштаби переворотів.

З образом вітру тісно пов’язані лід і «сніжок», що згадуються в наступних рядках. Лід, припорошений снігом – пастка для неуважних «ходоків», яких автор з іронією називає «бідолахи». Блок А. натякає, що на революційних ідеях може посковзнутися кожен, а посилюється вітер тільки погіршує ситуацію.

Як же тлумачиться це природне явище в словнику символів? Існує кілька тлумачень: подих космосу, всесвіту, сила духу, яка сприяє возз’єднанню всього живого. У фольклорі цей образ-символ означає тривогу, переміну.

У вітрі Блоку можна знайти межі кожного значення. Поет вважав революцію музикою, чув її шум у своїй голові. Він був впевнений, що при бажанні ці звуки може почути кожен. Таким чином, можна вважати революцію потребою, продиктованої всесвіту, а вітер – диханням космосу. Революційний переворот неможливий без внутрішнього стрижня, тобто сили духу і народної єдності. Вітер не тільки руйнівна сила, але і воссоединяющая.

Народне бачення також залишило свій слід в образі вітру в поемі «Дванадцять». Будь-яка революція несе за собою зміни. Жовтневий і Лютневий перевороти кардинально змінили життя народу, але при цьому принесли з собою тривогу і страх.

Інтерпретація вітру в поемі А. Блоку багатозначна, являє собою синтез світового бачення цього символу і народне сприйняття його. Сприймати цей образ потрібно комплексно, враховуючи всі нюанси значення, історію. Крім того, не останню роль у тлумаченні вітру грає світогляд самого А. Блоку, його ставлення до революції на момент написання поеми «Дванадцять».